Meteoroloji'den İstanbul dahil 19 ile sarı kodlu uyarı

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin raporunu yayınladı. İstanbul, İzmir'in de aralarında bulunduğu 19 il için sarı kodlu uyarı yayınladı. Yağışlı havanın hafta sonu da birçok bölgede etkisini göstermesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar, Antalya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova için sarı kodlu uyarı yayınladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Ülke genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ve Muğla, Akdeniz, (Kayseri, Niğde ve Yozgat il merkezleri hariç) İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyı illerinin iç ve yüksek kesimleri ile Malatya'nın batı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde Batı Akdenizin iç kesimleri ve Konya çevreleri, Antalya’nın doğu, Muğla'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji uyarı haritası
Meteoroloji uyarı haritası

Hava sıcaklıkları bazı bölgelerde düşüyor

Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında düşeceği, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın da genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güney ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

Çöl tozuna karşı uyarı

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'ya hem bugün hem de cumartesi günleri daha yoğun bir çöl tozu gelmesi bekleniyor. Hava kalitesinin düşmesi beklenirken alerjik bünyelerin dikkatli olması gerekiyor. Güneydoğu'da hafta sonu yağmurlu hava beklenirken Doğu Anadolu Bölgesi'nde de cumartesi ve pazar günlerini yağmurlu havadan etkilenmesi bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >