Meteoroloji'den kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 10 il için sarı uyarıda bulundu. Meteoroloji'nin 3 Ekim verilerine göre yağışların Doğu Karadeniz ve Ardahan çevreleri ile Erzurum'un kuzey kesimlerinde kuvvetli olması, Güneydoğu Anadolu ile Van’ın güneyi, Batman, Şırnak ve Hakkâri’nin kuzey kesimlerinde ise rüzgarın hızını 85 km'ye kadar çıkarması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın kuzeydoğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Tokat, Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısının sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz ve Ardahan çevreleri ile Erzurum'un kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hızı 85 km'ye çıkacak

Hava sıcaklığının kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın Genellikle kuzeyli, ülkemizin güney ve güneydoğu kesimlerinde batı ve güneybatılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Güneydoğu Anadolu ile Van’ın güneyi, Batman, Şırnak ve Hakkâri’nin kuzey kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli rüzgar ve fırtına (40-70 km/saat), yüksek kesimlerde yer yer kuvvetli fırtına (70-85 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji'den sarı uyarı

Meteoroloji, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkâri için sarı uyarıda bulundu.

  • Sarı uyarı nedir?
  • Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara:

Az bulutlu 22

İstanbul:

Parçalı ve çok bulutlu, kuzey kıyıları hafif sağanak yağışlı 21

İzmir:

Az bulutlu ve açık 28

Adana:

Az bulutlu ve açık 32

Antalya:

Az bulutlu ve açık 32

Samsun:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 21

Trabzon:

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak yağışlı 20

Erzurum:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların kuzey ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 17

Diyarbakır:

Parçalı ve az bulutlu 33

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >