Meteoroloji'den kuvvetli yağmur ve rüzgar uyarısı

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hava durumu tahminine göre birçok ilde kuvvetli yağış ve rüzgar bekleniyor. Vatandaşlar su baskını, dolu, sel ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı uyarıldı. Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında 80 km hıza kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Antalya, Isparta, Burdur ve Aydın çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz ve Tekirdağ çevrelerinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Çanakkale ile Balıkesir'in kuzey ve batı ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması bekleniyor.

Meteoroloji hava durumu tahmin haritası
Meteoroloji hava durumu tahmin haritası

Kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz ve Tekirdağ çevrelerinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Çanakkale ile Balıkesir'in kuzey ve batı ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Meteoroloji hava durumu tahmin haritası
Meteoroloji hava durumu tahmin haritası

Meteoroloji hava durumu tahmin haritası
Meteoroloji hava durumu tahmin haritası

Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-80 km/sa), İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısı da yapıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >