Meteoroloji'den 'lodos ve yağış' uyarısı: Baş ağrısı ve halsizliğe neden olabilir

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji'den yapılan uyarılara göre İstanbul dahil bir çok ilde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Öte yandan Marmara ve Ege'de lodos etkisini hissettirecek. Lodos sadece günlük hayatı değil insan sağlığını da etkiliyor.

Tüm yurtta etkili olan kuvvetli lodos hafta sonu da devam edecek. Lodos beraberinde çöl sıcaklarını da getirecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun kuzey ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın Anadolu kesimi, Ege, Batı Karadeniz, İstanbul, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzeybatı ilçelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Edremit Körfezi çevresi ve Bergama çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Marmara'da lodos etkili oluyor

Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güney ve batısı ile Ege'de güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Lodos sağlığınızı da etkileyebilir

Lodos rüzgârının yol açtığı basınç, şiddetli migren ataklarına yol açabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde düzenli uyumaya ve akşam saatlerinde kahve içmemeye özen gösterin.

Uyku sistemi

Lodos denen hava hareketliliği, insan organizmasını her yönüyle etkileyen bir termal komplekstir. Bu kompleksten insan organizması bir bütün olarak algılanıp etkilenir. Lodos çoğu insanın uyku sistemini bozar. Bu rahatsızlık kiminde uykusuzluk, kiminde aşırı uyku şeklinde kendini gösterir.

Uyuşukluk

Lodos, kimi insanın çalışma şevkini, çalışma isteğini azaltıp, bir nevi uyuşukluk, yorgunluk, hareketsizlik oluşturur. İştah değişikliklerine yol açar. Bazılarının iştahını açarken, bazılarında da iştahsızlığa neden olur.

Baş ağrısı

İnsanlarda varolan patolojiyi uyaran lodos, birtakım hastalıklarda tipik bir faktör olarak rol oynar. Bazı baş ağrısı türlerini tetikleyip, şiddetli ve inatçı baş ağrılarına yol açar.

Göz kanlanması

Lodos ''metereosensible‘‘ denen, hava olaylarında duyarlı olan insan gruplarında, damar sistemlerini etkiler. Damar geçirgenliğini artırıp, azaltabilir, ağrılara yol açar. İnsanların yatkınlığı da varsa, göz kanlanmaları oluşturabilir.

Ağrı ve sızı

Yumuşak doku romatizması olan kişilerde lodosun etkisiyle ağrılar, sızılar kendini gösterir. Bu kişilerde ağrılarla birlikte, yorgunluk, baş ağrısı, sabahları yataktan kalkamamak, ağrılarla uyanmak gibi rahatsızlıklar yaşanır.

Sinirli yapar

İnsanlarda var olan depresif ruh halini artırıp, insanları daha depresif, daha huysuz, sinirli yapabilir.

Nefes darlığı

Lodos aynı şekilde, solunum yollarını etkileyip, nefes darlığı, solunum güçlüğü oluşturabilir.

Hormonal yapı

Kadınlarda ve erkeklerde hormonal yapıyı ve hormonal dengeyi etkileyip, değişik, normal olmayan psikolojik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

  • Lodosun olumsuz etkilerindenkorunmak için adım adım yapılmasıgerekenler
  • - Lodoslu havalarda bere veya şapka gibi başınızı koruyacak bir şeyle örtün.
  • - Rüzgarda durmamaya çalışın.
  • - Banyodan sonra hemen sokağa çıkmayın ve saçınızı iyice kurutun.
  • - Klimalı ortamlardan kaçının.
  • - Eğer imkanınız varsa lodos olan günlerde dışarıya çıkmayın.
  • - Pencere veya kapıyı bile açtığınızda, lodoslu havanın içeri gireceğini ve lodosun etkilerinin eve de yerleşeceğini unutmayın.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >