Meteorolojik uyarılar: Renk kodları ne anlama geliyor

Türkiye MeteoUyarı haritası
Türkiye MeteoUyarı haritası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından renk kodlarıyla yapılan uyarılarda kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil renkler kullanılıyor. MeteoUyarı sisteminde kullanılan renklerin anlamları ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından belirtildi.

Kuvvetli meteorolojik gelişmelerde vatandaşları uyarmak amacıyla geliştirilen MeteoUyarı sistemi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 2019’da hayata geçirildi. Vatandaşlar artık "yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı" renk kodlarıyla uyarılıyor.

'’Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın’’ sloganıyla tanıtılan yeni sistem, Avrupa Birliği ülkelerinde de bulunuyor.

''Türkiye için uyarı durumu''

Renkli uyarı sistemi uygulaması, kurumun ''www.mgm.gov.tr'' internet sitesinde başladı. Bu uygulamayla hava durumu renkli uyarı sistemiyle veriliyor.

Hazırlanan "Türkiye için uyarı durumu" haritasında her il ve ilçe, şiddetli meteorolojik hadise riskine göre, kırmızı, turuncu, sarı ya da yeşil renklerden biriyle gösteriliyor.

Uygulama için 4 renk kullanılıyor

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyledir:

Kırmızı renk: Kırmızı, havayla ilgili ‘çok tehlikeli durumun olduğunu göstermektedir. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılmaktadır. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülmektedir. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul edilmektedir. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin sıklıkla takip edilmesi önem taşımaktadır.

Turuncu renk: Turuncu, havayla ilgili ‘tehlikeli durumlarda kullanılmaktadır. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel olduğu için çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekmektedir.

Sarı renk: Sarı, havada ‘potansiyel tehlike durumuna işaret etmektedir. Tahmin edilen meteorolojik hadise, olağan dışı olmamakla birlikte meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunmaktadır.

Yeşil renk: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılmaktadır.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >