Meyve sineklerinden kurtulmanın püf noktası

Meyve sineklerinden kurtulmak için ev yapımı kapan
Meyve sineklerinden kurtulmak için ev yapımı kapan

Mutfakların vazgeçilmezi meyve sineklerinden kurtulmanın en kolay yolu, yine mutfağınızda! 'Mutfaktaki meyve sineklerinden nasıl kurtulabiliriz?' sorusu haberimizde gizli...

Kanada Biyokimya ve Kimya Araştırma Başkanı Prof. Thomas Merritt, özellikle mutfaklarda oldukça rahatsız edici olan meyve sineklerinden kurtulmanın yollarına ilişkin ipuçları verdi.

"Meyve sinekleri üzerinde çalışan bir araştırmacı olarak, bana genellikle 'mutfaktaki meyve sineklerinden nasıl kurtulabiliriz' sorusu yöneltiliyor. Sinekler üzerinde araştırma yapan kişiler olarak bu soruyla o kadar sık karşılaşıyoruz ki, sinek konferanslarında bu soruyla ilgili şikayetlerimizi dile getiriyoruz."

Baş belası küçük sineklerden kurtulmak için en kolay tavsiyemiz bir kapan hazırlamak... Küçük bir kavanozun içerisine iki santimetre derinliğinde elma sirkesi dökün. Kavanozu huni ile kapatın. Huniyi iyice bantlayın ki, sineklerin dışarı çıkmasına fırsat kalmasın. Sinekler kavanozun içine girdikleri zaman çıkacak yer bulamayacaktır. Her gün ya da iki günde bir sirkeyi değiştirin.

Mutfaklarda vızıldayan en yaygın meyve sineği türü olan Drosophila Melanogaster, çürüyen meyvelere gelir ve yumurtalarını oraya bırakır. Daha sonra larvalar yumurtadan çıkıp yumuşak doku ile beslenir. Bu çürümüş meyveyi bulabilmek için sinekler bizim, koklama sistemi dediğimiz koku duyularını kullanır ve bu sirkeye acı tadını veren moleküldür. Sinekleri çürümüş meyve ile de kandırabilirsiniz; ama sirke doğrudan sineklerin dikkatini çeker ve onları içeriye sürükler. Şimdiden kolay gelsin.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >