Michelle Obama’dan Başkan Trump'a: Onu hiç affetmeyeceğim

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, yakında çıkacak kitabı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, yakında çıkacak kitabı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, 'Becoming' ismiyle yayımlanacak olan kitabının çıkmasına sayılı günler kala, ABC televizyonuna demeç verdi. Michelle Obama, eşinin Amerikan vatandaşlığını sorgulayan Donald Trump'ı hiç affetmeyeceğini açıklarken, Trump bu sözlere karşılık, "Ben de Amerikan ordusuna yaptıklarından dolayı Obama'yı asla affetmeyeceğim" dedi.

Eski First Lady Michelle Obama, “Becoming” adını taşıyan biyografisinin yayımlanmasına sayılı günler kala, ABC televizyonuna konuştu.

Michelle Obama, kızlarını dünyaya getirmek için tüp bebek tedavisi gördüğünden, Donald Trump’a kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

  • Eski Başkan Barack Obama’nın eşi Michelle Obama 13 Kasım’da satışa sunulacak kitabı öncesi ABC kanalında yayınlanan Good Morning America programına konuştu. 11 Kasım’da yayınlanacak mülakatın bir bölümü kamuoyuyla paylaşıldı.

Eski First Lady Michelle Obama ve eski ABD Başkanı Barack Obama
Eski First Lady Michelle Obama ve eski ABD Başkanı Barack Obama

"20 yıl önce kendimi tamamen kaybolmuş hissettim"

Michelle Obama, ABD mülakatında Barack Obama ile çocuk sahibi olmaya çalıştıkları dönemde yaşadıkları zorlukları anlattı. 54 yaşındaki Obama 20 yıl önce kendini tamamen kaybolmuş yalnız hissettiğini ve eşiyle tüp bebek tedavisi gördüklerini açıkladı. Obama, bugün 17 ve 20 yaşlarında olan kızlarını bu sayede kucağına aldığını söyledi.

İlk siyah First Lady’nin yaşadıkları

Michelle Obama kitabında Chicago’da büyüdüğü yıllarda bugünlere nasıl geldiğini, maruz kaldığı ırkçılığı ve ABD’nin ilk siyah First Lady’si olarak yaşadıklarını anlatıyor.

Michelle Obama eşinin vatandaşlığını sorgulayan Donald Trump'ı hiç affetmeyeceğini açıkladı.
Michelle Obama eşinin vatandaşlığını sorgulayan Donald Trump'ı hiç affetmeyeceğini açıkladı.
  • Beyaz Saray yıllarından da bahseden Michelle Obama, Donald Trump’a olan öfkesini de saklamıyor.

Barack Obama'nın vatandaşlığını sorguluyordu

Donald Trump’ın yıllarca süren ve Barack Obama’nın Amerika vatandaşlığını sorgulayan doğum belgesi polemiğini ve bunun kampanya sürecinde malzeme olarak kullanılmasını yobazca ve tehlikeli olarak nitelendiren Michelle Obama, Trump’ın radikal ve çılgınca siyasi eğilimleri olanları özellikle kışkırtmaya çalıştığını yazdı.

Michelle Obama “Doğum belgesi olayı kötü niyetli ve apaçık yobazca ve yabancı düşmanı tarafı olan bir meseleydi. Çılgınca siyasi eğilimleri olan garip tipleri kasten kışkırtma amacı taşıyan tehlikeli bir girişimdi” diye yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Michelle Obama'nın açıklamalarına karşılık vermezken. Eski Başkan Obama'ya yüklendi.
ABD Başkanı Donald Trump, Michelle Obama'nın açıklamalarına karşılık vermezken. Eski Başkan Obama'ya yüklendi.

"Onu hiç affetmeyeceğim"

Michelle Obama “Aklı selim düşünemeyen birisi tabancasını alıp Washington’a gelse, kızlarımızın peşine düşse ne olacaktı? Donald Trump bu düşüncesiz imalarıyla ailemin güvenliğini tehlikeye attı. Bu sebeple onu hiç affetmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

"Kadın düşmanı bir başkan"

Trump’ın başkanlık seçimini kazandığında şoke olduğunu ve kendini tutmaya çalıştığını belirten First Lady, kadınların Hillary Clinton yerine kadın düşmanı bir başkan seçmesine inanamadığını da dile getirdi.

Trump’ın Demokrat rakibi Hillary Clinton’la 2016 yılında başkanlık için yarıştığı dönemde televizyonda başkan adaylarının canlı yayınlanan münazaralarından biri sırasında Clinton’ı sahnede sürekli takip etmesi ve kullandığı beden diliyle Clinton’ın münzaradaki varlığını küçültme amacı taşıdığını yazdı. Michelle Obama’ya göre, Trump Hillary Clinton’a “Sana zarar verebilirim ve bu da yanıma kar kalabilir” mesajını veriyordu.

Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un davetlisi olarak Fransa'ya gitti.
Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un davetlisi olarak Fransa'ya gitti.

Trump: Ben de Amerikan ordusuna yaptıklarından dolayı Obama'yı asla affetmeyeceğim

Basın toplantısında eski başkan Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın “Becoming” adlı kitabı da gündeme geldi.

Trump’a Michelle Obama’nın kitabında yer verdiği bu ifadeler soruldu. Trump doğrudan Michelle Obama’yı hedef almaktan kaçınırken, son ara seçim kampanyasında Demokratlar adına sahaya inen selefi Barack Obama’ya yüklendi.

Obama’nın savunma bütçesini azalttığı döneme atıfta bulunarak “Ben de Barack Obama’yı ordumuza yaptıklarından dolayı affetmiyorum. Düzgün maddi destek sağlanmadığı için her şey eskimiş ve yıpranmıştı. Ben göreve geldim, hepsini düzeltmek zorunda kaldım” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >