Milli Eğitim Bakanı açıkladı: Okullar kapatılacak mı?

Arşiv
Arşiv

Omicron varyantıyla birlikte koronavirüs vakalarında yaşanan artışa ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu anda okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Süreci yakından takip ettiklerini belirten Özer, ''Okullarımızda şu an alarm verebileceğimiz bir durum yok'' dedi.

Dünya genelinde koronavirüs vakaları, Omicron varyantı ile yeniden artışa geçti. Özellikle Avrupa'da günlük vaka sayıları 200 binlere dayanırken Türkiye'de de bu sayılar dün itibarıyla 54 bini aştı. Hal böyleyken veliler ve öğrencileri yine uzaktan eğitim telaşı sardı.

Vakaların artmaya başlamasından itibaren gündeme gelen bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sık sık yüz yüze eğitime devam edileceği yönünde açıklamalar yaptı.

"71 bin 300 okuldan hiçbiri kapalı değil"

Özer, bu açıklamasını 54 bin vakanın tabloya yansımasından sonra da tekrarladı.

Şanlıurfa Valiliğini ziyaretinde açıklamalarda bulunan Özer, şu anda okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını, süreci yakından takip ettiklerini söyledi.

Bugüne kadar 2 bin 378 sınıfın koronavirüs nedeniyle eğitime ara vardiğini söyleyen Özer, "Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor. Bu süreçteki en büyük başarımız öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olmasıdır. Sadece Türkiye ortalamasından değil İngiltere, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından bizimkisinin çok yüksek olması bizim en büyük avantajımız. Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93.4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan, hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5'ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye'de yüzde 94'ler civarında" dedi.

"Okulların kapatılması söz konusu değil"

Okulların yüz yüze eğitime devam etmesi konusunda ise Özer, "Omicron hızla yayılıyor ancak okullarımızda önlemleri değiştireceğimiz bir alarm durumu söz konusu değil" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >