Milli Eğitim Bakanı Özer açıkladı: Omicron varyantı okulları nasıl etkiledi?

Arşiv
Arşiv

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüsün Omicron varyantının okullara yansımasının son derece düşük olduğunu belirtti. Bakan Özer, ''850 bin derslikten 50 tanesinde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açılış ve çeşitli programları için gittiği Konya'da, valilik ziyaretinde, yüz yüze kesintisiz eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli önlemleri toplam 71 bin 320 okulda aldıklarını aktaran Özer, "Nasıl 1. dönemde yüz yüze kesintisiz şekilde eğitime devam ettiysek aynı kararlılıkla inşallah bu dönemde yolumuza devam edeceğiz" dedi.

"850 bin derslikten sadece 50'sinde yüz yüze eğitime ara verildi"

Ülkenin devasa bir eğitim sistemine sahip olduğunu vurgulayan Özer, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 850 bin dersliğin olduğu eğitim sistemi. Bugün itibarıyla 850 bin derslikten sadece 50'sinde vaka nedeniyle veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi. Şu an itibarıyla Omicron varyantının yaygınlığı çok yüksek olmasına rağmen okullarımıza yansıması son derece düşük.

"Kapalı olan sınıfların oranı yüzde 1'in çok altında"

Kapalı olan sınıfların oranı yüzde 1'in çok çok altında. İnşallah maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ederek okullarımızı yüz yüze eğitime devam ettireceğiz. Bizim için çocuklarımızın sağlığı çok önemli. Bu önlemler, çok önemli. Bu önlemlere okul dışı ortamlarda da riayet etmek çok önemli. Çünkü toplumda tüm sosyalleşme mekanları birbirini etkiliyor. Doğal olarak okulları da etkiliyor. Onun için velilerimizden ve toplumumuzdan istirhamımız, okulların yüz yüze eğitime açık kalması için sağlık kurallarına uymaları. İnşallah bu süreç birinci dönemde olduğu gibi devam edecek"

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >