Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Temmuz ve ağustos için bir eğitim planlamamız yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk- Arşiv
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk- Arşiv

'Okullar ne zaman açılacak?' sorusuna ilişkin canlı yayında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim için yoğun bir çalışmamız var. Temmuz ve Ağustos için bir planlama yok" dedi. Ziya Selçuk ayrıca, LGS tarihinin ertelenmesinin de söz konusu olmadığı açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 23 Nisan ve merak edilen soruları cevapladı.

Bakan Selçuk'un konuşmasından öne çıkanlar:

Biz 23 Nisan için sınıflarda, okullarda etkinlik yapamasak da evde nasıl yapabiliriz diye düşündük. Sabah saat 8.30'da çocuklar adına Anıtkabir'de olacağız. EBA TV'de de 23 Nisan özel yayınımız olacak. 23 Nisan sabahında çocuklarımıza EBA TV'de özel sürprizlerimiz var.

'İçimdeki Okul Sesleri' kitabına ilişkin soruya da yanıt veren Bakan Selçuk, "Çocuklarımıza sesleri tanıtmak gibi tavsiyeler içeriyor. Çocuklara böyle bir hediye vermek benim için çok değerli" dedi.

Bakan Selçuk sözlerine şu şekilde devam etti:

Hazırladığımız eğitim takvimi her telefondan takip edilebilir durumda. EBA'ya katkılarımızı sürekli sağlamaya çalışıyoruz.

Okullar ne zaman açılacak?

Sağlık sorunları giderildiği için okullar açılsın deseler biz buna hazırız. Biz kararlarımızı alırken tek noktadan bakmıyoruz. Yazın da çocuklarımızın dinlenmesini istiyoruz. Biz her türlü telafisini yaparız. Biz bunu hallederiz. Ama toplumun birliğini beraberliğini korumak daha önemlidir. Türkiye'nin gidişatı ya da DSÖ'nün önerisi olumlu yönde olursa biz hemen çalışmalara başarız.

Okulların açılmasında; Temmuz ve Ağustos değil de Eylül ve Ekim aylarını daha dikkatle çalışıyoruz. Tabii Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim dönemlerine ilişkin de çalışmamız bulunuyor.

LGS ertelenecek mi?

LGS ile tarihin değişmesi şu an değişmesi mümkün değil. Ama çocuklarımıza bir şey demek istiyorum. Motivasyonu bozmayalım, okullar herkes için kapalı. Biz 7 Haziran'daki sınavı elbette erteleriz ancak böyle bir durum şu an yok. Online sınav da yapılmayacak.

Belirlenecek her tarih için senaryomuz hazır

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, canlı yayındaki açıklamalarının ardından okulların açılış tarihine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Selçuk "Okulların ne zaman açılacağı sorusunu sıklıkla duyuyorum, ancak cevabım yine aynı.Bunun kararı, Bilim Kurulu’nun verilerine bağlı.Bu doğrultuda belirlenecek her tarih için senaryomuz hazır. O zaman kadar uzaktan eğitimde çeşitlilik ve kaliteyi artırmak için çalışacağız" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >