Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yaz tatili açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk (Arşiv)
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk (Arşiv)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM’de kabul edilen 'telafi eğitimi düzenlemesi' hakkında açıklama yaptı.

Düzenlemenin kısmi ve hızlandırılmış bir “telafi” sürecini tanımladığını belirten Selçuk, dönemin bütün bir şekilde tekrarının veya yaz tatilinin tamamen ortadan kalkmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz." dedi.

Telafi eğitimi düzenlemesi neleri içeriyor?

Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişiklikle, öğretmenlerin izinleri ve tatilleri düzenlendi. Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Rehberlik öğretmenleri için özel düzenleme

Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.

Öğretmenlerin izinleri bir aydan kısa olmayacak şekilde telafi eğitimi verilecek

  • İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Devlet Memurları Kanunu'na göre izin yapacaklar

Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler, yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacak.

Okul müdürleriyle müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.

Telafi eğitiminin nasıl ve ne zaman verileceği merak konusu oldu
Telafi eğitiminin nasıl ve ne zaman verileceği merak konusu oldu
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >