Milli Eğitim Şurası 7 yıl sonra toplanıyor: Okullarda ücretsiz yemek verilmesi gündemde

Arşiv
Arşiv

Milli eğitim sistemi için tavsiye kararları almak üzere 7 yıl aranın ardından toplanacak 20. Milli Eğitim Şurası'ndaki özel ihtisas komisyonlarında görüşülmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşan öneriler arasında Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun resmi ve özel tüm okullarda çalışan öğretmenleri kapsayacak şekilde düzenlenmesi, tüm okullarda ücretsiz öğle yemeği desteği verilmesi yer aldı.

Ana teması 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' olan 20. Milli Eğitim Şurası yarın Ankara'da toplanacak ve üç gün sürecek. Şura kapsamında Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği, Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi ve Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi başlıklarında özel ihtisas komisyonları kurulacak.

32 binden fazla görüş geldi

Şura hazırlık çalışmaları kapsamında "sura.meb.gov.tr" web adresi üzerinden öğretmen, öğrenci, veli, eğitim yöneticisi, sendika, vakıf, dernek, sanayi ve ticaret odaları gibi STK'ler ile üniversitelerden gündemle ilgili tespit, öneriler iletildi. İnternet sitesine 32 bin 643 görüş geldi.

Şuraya hazırlık kapsamında ayrıca "Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması" dikkate alınarak oluşturulan 26 koordinatör bölgede tüm illerden öğretmen, öğrenci, veli, eğitim yöneticisi, sendika, vakıf, dernek, sanayi ve ticaret odaları, üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan farklı eğitim paydaşlarının katılımıyla çalıştaylar düzenlendi.

Tüm okullarda ücretsiz yemek verilmesi gündemde

Bakanlık bünyesinde oluşturulan komisyonlarca, paydaşların tüm görüşleri bir araya getirilerek taslak madde önerileri oluşturuldu. Şura hazırlık raporu, tüm paydaşlara gönderildi.

Tüm okullarda ücretsiz öğle yemeği ve beslenme desteği verilmesi, şartlı eğitim yardım miktarının artırılması öneriler arasında. Öğretmenlik Meslek Kanunun resmi ve özel tüm öğretmenleri kapsayacak şekilde genişletilmesi, kronik hastalığı olan çocuklara hibrit eğitim verilmesi gibi öneriler de bulunuyor.

Tavsiye kararları alınacak

20. Milli Eğitim Şurası'nda görüşülmek üzere oluşturulan öneriler, yarın Ankara'da başlayacak çalışmalarda ele alınacak ve komisyonlarda sunulacak yeni önerilerle şura üyelerince tartışıldıktan sonra nihai şekli verilecek.

Komisyonların hazırlayacağı raporlar, genel kurula sunularak, oylama sonucunda tavsiye kararları alınacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >