Milli Savunma Bakanı Akar açıkladı: Suriye'ye yeni harekat yapılacak mı?

Arşiv
Arşiv

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kabine toplantısı sonrası Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyona ilişkin açıklama yaptı. Akar, "Operasyon zaten oluyor, olacak. Ülkemizin ve hudutlarımızın güvenliği için uluslararası hukuk ve meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye'nin en doğal hakkıdır'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye rejimiyle görüşmelerin başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin soru üzerine Akar, Cumhurbaşkanı ve bakanların bu konuya ilişkin açıklamaları olduğunu hatırlatarak, görüşmelerin şartlara ve duruma bağlı bir süreç olduğunu belirtti.

"Meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye'nin en doğal hakkıdır"

Olası bir rejimle görüşmede operasyonların akıbetine ilişkin soru üzerine Bakan Akar, şunları söyledi:

"Ülkemizin ve hudutlarımızın güvenliği için uluslararası hukuk ve meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye'nin en doğal hakkıdır. Bu konuda ne lazımsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yaparız. Ne müdahale gerekiyorsa, terör örgütlerinin arkasında önünde kim olursa olsun yeri ve zamanı gelince yapılır. Bizim için önemli olan ülkemizin hak ve menfaatlerini korumaktır ve bunda da kararlıyız."

Bakan Akar, Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefinin sadece teröristler olduğunu vurguladı.

Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyona yönelik soru üzerine Bakan Akar, "Operasyon zaten oluyor, zaten olacak. Her şeyin bir yeri, bir zamanı var. Taktiği var, tekniği var mühendisliği var, matematiği var" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >