Milyonlarca çalışan merakla bekliyor: Asgari ücret zammında dikkati çeken detay

Asgari ücretlilere son 10 yılda enflasyonun altında zam yapılmadı
Asgari ücretlilere son 10 yılda enflasyonun altında zam yapılmadı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini belirlemek için ikinci toplantısını bugün yapacak. Kritik toplantı öncesi son 10 yılın verileri dikkati çekti. Son 10 yılda enflasyonun altında zam yapılmadı. 2019'un yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12 olurken 2020 asgari ücret zammının da bu rakamlara yakın seyredeceği öne sürüldü.

Asgari ücret zammının belirleneceği toplantının ikinci oturumu bugün gerçekleşecek. Komisyon TÜRK-İŞ'in ev sahipliğinde toplanacak. Toplantıda işçi ve işveren taraflarının görüşlerinin alınması beklenirken, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıklarının temsilcilerinin yıl içerisindeki ekonomik ve sosyal gelişmelere dair sunum yapması ve 2020 hedeflerinin paylaşılacağı açıklandı.

7 milyon kişi doğrudan etkileniyor

  • Asgari ücretten doğrudan etkilenenlerin sayısı 7 milyon olarak belirtiliyor. Dolaylı etkilenenler ile bu sayı 10 milyona kadar çıkıyor.

Türk-İş'in teklifi 2 bin 578 TL

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bekar bir çalışanın yaşam maliyeti olan 2 bin 578 TL'nin altında bir rakam için masaya oturmayacaklarını söylemişti.Bu da mevcut asgari ücrette yüzde 27 oranında bir artış olması anlamına geliyor.

İşveren ve işçi temsilcisi arasındaki talep farkı 3 kat

Türk-İş, masaya oturmanın ön şartı olarak 2 bin 578 lirayı dile getirdi. Bu rakam mevcut asgari ücretin yüzde 27,6 oranında zamlanması demek. İşveren temsilcisinin resmi olarak dile getirdiği bir oran yok ancak, kulislerde dönen rakam, patronların masadaki temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)’in 2 bin 200 lira ile pazarlığa başlayacağı konuşuluyor. Yüzde 9’luk zamma karşılık gelen bu rakamın asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri sırasında ne kadar yükseleceğini kestirmek zor.

Son 10 yılda enflasyonun altında zam yapılmadı

  • Asgari ücret zam pazarlıklarında tarafların gözettikleri en önemli husus enflasyondan işçinin etkilenmemesi oluyor. Son 10 yılda yapılan zamların hiçbiri enflasyonun altında kalmadı. Enflasyonun en yüksek olduğu 2019 yılında bile zam oranı yüksek tutuldu. 2019 yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 12 seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan asgari ücrette üçüncü toplantı ise 17 Aralık'ta işveren tarafını temsil eden TİSK'in ev sahipliğinde yapılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >