Mısır'daki terör saldırısı: Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi

arşiv
arşiv

Mısır'da, El Ravda Camisi'ne yapılan terör saldırısı nedeniyle Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi. Alınan karar çerçevesinde bugün güneşin batışına kadar bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek.

Mısır'da, terör örgütü DAEŞ tarafından gerçekleştirilen 305 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısı nedeniyle Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildiği bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, El Ravda Camisi'ne yapılan menfur terör saldırısında hayatını kaybedenlerin acısı nedeniyle bir gün süreyle milli yas ilan edildi.

Alınan bu kararla birlikte, 27 Kasım Pazartesi günü (bugün) güneşin batışına kadar bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek.

Ne olmuştu?

Mısır'da, El Ravda Camisi'ne yapılan terör saldırısı nedeniyle Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi. Yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar bugün yarıya çekilecek.
Mısır'da, El Ravda Camisi'ne yapılan terör saldırısı nedeniyle Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi. Yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar bugün yarıya çekilecek.

Mısır'ın Ariş kentinde yer alan Bi’r el-Abd ilçesindeki Ravda Camisi'ne yönelik gerçekleştirilen terör saldırısında 305 kişi yaşamını yitirmişti.

Mısır Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeleri yer verilmişti:

"Camide bulunanlar, hutbe esnasında sayıları 25-30 kişi olan silahlı bir grubun DEAŞ flamaları taşıdığını ve örgüt lehinde sloganlar attığını fark etti. Ardından caminin giriş kapısı ve 12 penceresine mevzilenen teröristler camideki cemaate yaylım ateşi açtı. Son belirlemelere göre olayda 27’si çocuk 305 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi de yaralandı."

Açıklamada ayrıca saldırganların olay yerine 5 kamyonetle geldiği, vatandaşlara ait bir aracı da ateşe verdikleri belirtildi.