MİT'in İstanbul kalesi bugün açıldı

MİT'in İstanbul kalesi
MİT'in İstanbul kalesi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı yeni hizmet binası yapılacak törenle hizmete açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. MİT'in çalışmalarına dikkat çeken Erdoğan, "Kaçırılan vatandaşlarının kurtarılması için bizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı giderek artıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta açıklamalarda bulunurken
Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta açıklamalarda bulunurken

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın İstanbul'daki yeni hizmet binasının açılışında konuşma yaptı. MİT'in çalışmalarına dikkat çeken Erdoğan, "Kaçırılan vatandaşlarının kurtarılması için bizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı giderek artıyor" dedi.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın İstanbul'daki yeni hizmet binasının açılışında konuşma yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Fethin üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala İstanbul'un Türk milletinin ve Müslümanların elinde olmasının kabullenilemediğini görüyoruz. Ayasofya'yı ibadete açma sürecinde İstanbul'un 1453'ten beri süren Türk toprağı kimliğini sindirmekte zorlananlar olduğuna şahitlik ettik.

Hedefimiz İstanbul'u en üst sıralara taşımak

İstihbaratı çökertilmemiş bir ülkenin işgali mümkün değildir.

İstanbul, milletimizin gözbebeği olduğu kadar bizim de en büyük sevdamızdır. İstanbul'u her anlamda geliştirdik, güzelleştirdik. Bu bir aşk meselesidir, kuru kuruya laf değil.

Hedefimiz İstanbul'u finansın, sağlığın, kültürün merkezi olarak dünyanın en üst sıralarına taşımaktır.

İstanbul büyük önem arz ediyor

İstanbul'umuza güvenliği sağlamak öyle kolay bir iş değildir. Yüz binlerce yabancıya ev sahipliği yapan, ticari ve turistik yoğunluğu giderek artan bir şehirden söz ediyorum. Böyle bir şehrin istihbarat servislerinin faaliyetleri açısından cazibe merkezi haline dönüşmesi kaçınılmazdır.

Tüm teknik donanımlarıyla birlikte inşallah Ankara ve İstanbul artıkbu süreçteki yükümüzü büyük oranda alacağı gibi bütün faaliyetleri de çok daha seri şekilde takip etmemize fırsat verecektir.

MİT canla başla çalışıyor

Teşkilatımız PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadele yanında dış güvenlik, dış istihbarat faaliyetlerini de başarıyla yürütüyor. İstanbul Bölge Başkanlığımızın terör örgütlerinin eylem arayışları ve casusluk girişimleriyle etnik şekilde mücadele edecek kapasitede olması büyük önem arz ediyor.

Teşkilatımızın diğer güvenlik kurumlarımızla yakın iş birliği sayesinde İstanbul'da terör örgütlerinin eylem yapma kapasiteleri ciddi şekilde sınırlanmıştır. FETÖ'cü hainlerin İstanbul'da gizlenme hayallerinin boşa çıkartılmasında da teşkilatımız önemli başarılara imza atmıştır.

Yeni binası ve gelişmiş çalışma yöntemleriyle İstanbul Bölge Başkanlığından inşallah çok daha büyük başarılar bekliyoruz.

PKK hareket edemez hale geldi

PKK lider kadrosu adeta hareket edemez hale getirilmiştir. Irak'ta Pençe Harekatı, Suriye'de Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekatlarında, Libya'da ve pek çok yerde teşkilatımızın nasıl canla başla çalıştığını biliyoruz.

"İstihbaratı olmayan bir devlet yok olmaya mahkumdur"

İstihbaratı olmayan bir devlet yok olmaya mahkumdur. Gelebilecek tehditleri önceden fark etmek ve buna göre pozisyon almak ancak sağlıklı istihbarat yapısıyla mümkündür.

Kaçırılan vatandaşlarının kurtarılması için bizden yardım talebinde bulunan ülke sayısı giderek artıyor.

Teşkilatımız (MİT) bugüne kadar 100'ü aşkınFETÖ'cünün ülkemize iadesini sağlamıştır. Terör örgütleri mensupları artık biliyor ki dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin soluğu enselerindedir."

MİT'in İstanbul kalesinde neler var?

MİT'in en önemli ünitelerinden biri olduğu belirtilen İstanbul Bölge Başkanlığı binasının, giderek büyüyen personel kapasitesi ve artan faaliyet alanlarını karşılayacak düzeyde.

Söz konusu inşaatın Milli İstihbarat Teşkilatının fiziksel imkanlarını, istihbarı kapasitesiyle uyumlu hale getirme hedefi çerçevesinde Ocak 2020'de açılışını yaptığı ana karargah binasından sonra ikinci önemli açılış olduğu ifade edilirken, teşkilatın projeyi tasarlarken, tarihin her döneminde stratejik öneme sahip olan İstanbul'un istihbarı çalışmalar açısından oynadığı rolü dikkate aldığı kaydedildi.

Ankara'daki "KALE" adlı binaya benzer şekilde yatay bir mimari ile inşa edilen binada, kompartımantasyon ve koordinasyon dengesi azami düzeyde gözetilerek ortak çalışmalar amacıyla çok sayıda toplantı salonu tasarlandı.

Modern ve akıllı bir bina olarak inşa edilen yapıda, yerleşke içinde geniş bir konferans salonu, atış poligonu ve spor merkezleri de bulunuyor.

Öte yandan, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı Hizmet Binası'nın maksimum güvenliği sağlayacak şekilde tasarlandığı ve her türlü kara ve hava saldırılarına karşı koyabilecek bir tahkimata sahip olduğu da bildirildi.