Mızraklı QAnon Şamanı Trump'ı suçladı: Aleyhinde ifade vermek istiyorum

QAnon Şamanı Jacob Chansley 6 Ocak Kongre baskınının simge isimlerinden haline geldi
QAnon Şamanı Jacob Chansley 6 Ocak Kongre baskınının simge isimlerinden haline geldi

6 Ocak Kongre baskının sembol isimlerinden haline gelen geyik kostümlü gösterici geri adım attım. Eski başkan Donald Trump aleyhinde ifade vermek istediğini belirten Jacob Chansley isimli 'QAnon Şamanı', Trump'ın görevini bırakmadan önce göstericiler için af çıkarmamasını ihanet olarak değerlendirdi.

ABD'de mızrağı, kürk şapkası, boyalı yüzü ve boynuzlarıyla 6 Ocak'taki Kongre baskınının sembolü haline gelen ve kendisini 'QAnon Şamanı' olarak tanımlayan Jacob Chansley,8 Şubat’ta yapılması planlanan azil davasında eski ABD Başkanı Trump aleyhine ifade vermek istediğini açıkladı.


Kamu düzenini bozma ve mülke zarar verme suçlamasıyla gözaltına alınan Chansley, Trump'ın Kongre baskınında gözaltına alınanlar için af çıkarmamasına tepki göstererek 'ihanete uğradıklarını' savundu.

Başkent Washington'da, 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskını sonrası kendi destekçilerini azmettirmeyle suçlanan Trump'ın 8 Şubat’taki azil davası yaklaşırken ABD'de gündeminde Qanon hareketi tekrar mercek altına alındı.

QAnon hareketi nedir?


QAnon hareketi, ilk olarak 2017 yılında ortaya çıkmış ve 2016 yılında ABD Başkanı olan Donald Trump’ın aralarında birçok ünlü aktör ve politikacı olan ve şeytana tapan kişilere karşı savaş açtığına inanan kişilerden oluşuyordu. Bu hareketin destekçileri, komplo teorilerini 4 yıl boyunca özellikle sosyal medyadan iletişim kurarak paylaşıyordu.

QAnon hareketi, kendisine 'Q Clearance Patriot' adını veren anonim bir hesabın, 2017 yılının Ekim ayında forum sitesi 4chan'de bir gönderi yayınlamasıyla başladı. Bu gönderide Trump’ın küresel komploya karşı savaş yürüten ve gizli bilgilere erişimi olan yüksek rütbeli bir subay olduğu iddia edildi. Paylaşımda ayrıca dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın tutuklanacağı ve ülke çapında şiddetli ayaklanmalar olacağı öne sürülmüştü. Kısaca 'Q' olarak anılan bu hesap üzerinden daha sonra Kennedy Suikastı'ndan 11 Eylül saldırılarına kadar birçok konuda üretilen komplo teorileri paylaşıldı. Yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen 'Q' isimli kullanıcının kimliği hala tespit edilemedi.

Trump'ın gizli bir savaş yürüttüğüne inanıyorlar


QAnon hareketi destekçileri, ABD eski Başkanı Donald Trump'ın, hükümette, iş dünyasında ve medyada, şeytana taptığı iddia edilen aralarında farklı birçok sektörden dünyaca tanınan insanların bulunduğu gruba karşı, gizli bir savaş yürüttüğüne inanıyor. QAnon destekçileri, şeytana taptığını öne sürdüğü bu grubun ayrıca çocuk kaçakçılığı yaptığına, pedofili olduklarına, kanlarından kendi hayatlarını uzatmak için bir madde almak adına çocukları öldürdüklerine inanıyor.

Hareketin destekçileri, Trump'ın bu suç örgütünü ortadan kaldırmak, grubun siyaset ve medya alanındaki kontrolünü bitirmek ve üyeleri adalete teslim etmek amacıyla savaştığını, 2016 yılında da üst düzey askerler tarafından bu savaş için ABD başkanlığına getirildiğini düşünüyor. QAnon üyeleri ayrıca Trump'ın yürüttüğü bu savaşı 'Fırtına' (The Storm) olarak adlandırıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >