Moldova'ya kimlikle seyahat resmen başladı

Moldova ile kimlikli seyahat resmen başladı.
Moldova ile kimlikli seyahat resmen başladı.

Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Türkiye ile Moldova arasında karşılıklı kimlikle seyahatin bugün itibariyle başladığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35’inin Türkiye’ye geldiğine değinen Sökmensüer, Türkiye’den Moldova’ya ise 20 bin turistin gittiğini söyledi.

Türkiye'nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Türkiye ile Moldova arasında, karşılıklı kimlikle seyahatin bugünden itibaren başladığını söyledi.

  • Büyükelçi Sökmensüer, Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

İki ülke arasında çipli kimlikle giriş-çıkış yapılabilecek.
İki ülke arasında çipli kimlikle giriş-çıkış yapılabilecek.

Yeni tip kimlik kullanılacak

Sökmensüer, iki ülke arasında imzalanan ve 19 Şubat 2019 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlayacak anlaşmaya göre, vatandaşların yeni tip çipli kimliklerle Moldova'da her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabileceğine işaret etti.

Anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 Ekim 2018 tarihinde Moldova'yı ziyareti esnasında imzalandığını hatırlatan Sökmensüer, "Anlaşma, Türkiye ile Moldova arasındaki dostane ilişkilerin ve stratejik ortaklığın somut neticesi olmuştur." dedi.

Geçtiğimiz yıl Moldova'yı 20 bin Türk vatandaşı ziyaret etti.
Geçtiğimiz yıl Moldova'yı 20 bin Türk vatandaşı ziyaret etti.

Moldova vatandaşlarının yüzde 35'i Türkiye'yi tercih ediyor

Sökmensüer, Türkiye'nin, Moldova vatandaşlarının en çok tercih ettiği turizm istikameti olduğuna da dikkati çekti.

Kimlikle seyahatin vatandaşlara kolaylık sağlayacağını vurgulayan Sökmensüer, "Geçen yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35’i, yani 80 bin kişi Türkiye'ye gitti. Türkiye'den Moldova'ya ise 20 bin turistin geldiğini biliyoruz. Böylelikle turist sayılarının katlanarak artacağına inanıyorum." diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilmişti

Moldova’nın başkenti Kişinev'de 17 Ekim 2018'de imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında 1 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya getirilen değişikliklere dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan protokol' kapsamında iki ülke arasındaki vize uygulamasına ilişkin değişiklikler yayımlandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >