Moldova'yla vizeler kalktı: Kimlikle seyahat edilebilecek

Moldova
Moldova

Moldova ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması anlaşmasına ilişkin getirilen değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlandı. Moldova’ya kimlik kartlarıyla da seyahat edilebilecek. Kimlikle seyahat edebildiğimiz ülkeleri derledik.

Moldova’nın başkenti Kişinev'de 17 Ekim 2018'de imzalanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında 1 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya getirilen değişikliklere dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan 'protokol' kapsamında iki ülke arasındaki vize uygulamasına ilişkin değişiklikler yayımlandı.

90 günü aşmamak kaydıyla vize muafiyeti

 • Buna göre Türkiye ve Moldova vatandaşları, iki ülke arasındaki karşılıklı seyahatleri teşvik amacıyla, kimlik kartları dahil tüm seyahat belgeleriyle birbirini takip eden 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde karşılıklı ülkelere giriş-çıkış, transit geçişlerde, kısa süreli ikametlerde vizeden muaf tutulacak.

Pasaportsuz kimlikle seyahat edilen ülkeler

Pasaport, vize gibi evrak işlerini pas geçerek bir seyahat planı yapıyorsanız yanı başımızda bulunan ve sadece kimliğinizle gidebileceğiz 3 ülke daha var.

Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan Türk vatandaşlarına sadece kimlik kartını kullanarak, 90 güne kadar bu ülkelerde bulunma fırsatı sunuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

                  Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde kimlik kartınızla 3 aya kadar kalabilmeniz mümkün. Kıbrıs, özellikle yaz tatili için çok tercih ediliyor olsa da, yumuşak iklimiyle bahar ve kış aylarında da muhteşem bir deneyim sağlamayı size garanti ediyor.Farklı kültürlere ev sahipliği yapan Kıbrıs, mimari tarzları ve uçsuz bucaksız kumsalları ile görülmeye değer bölgeler arasında yer alıyor. Güzelyurt’tan başlayıp Karpaz’a kadar yayılan Kuzey Kıbrıs‘ın harika görüntüsüne, kaleler, eski limanlar, altın rengi kumsallar, kilise ve manastırlar eşlik ediyor.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde kimlik kartınızla 3 aya kadar kalabilmeniz mümkün. Kıbrıs, özellikle yaz tatili için çok tercih ediliyor olsa da, yumuşak iklimiyle bahar ve kış aylarında da muhteşem bir deneyim sağlamayı size garanti ediyor.Farklı kültürlere ev sahipliği yapan Kıbrıs, mimari tarzları ve uçsuz bucaksız kumsalları ile görülmeye değer bölgeler arasında yer alıyor. Güzelyurt’tan başlayıp Karpaz’a kadar yayılan Kuzey Kıbrıs‘ın harika görüntüsüne, kaleler, eski limanlar, altın rengi kumsallar, kilise ve manastırlar eşlik ediyor.
Ukrayna

                  1 Haziran 2017 itibariyle Ukrayna da Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebileceği ülkeler arasına katıldı. 

 
En çok bilinen şehirlerinin başında Kiev, Odessa ve Lviv geliyor fakat Ukrayna birbirinden güzel daha birçok şehri kucaklamış tarih dolu bir ülke durumunda. II. Dünya Savaşı’nda çok ağır tahribata uğrasa da kısa sürede toparlayan Ukrayna, savaşın izleriyle sizleri tarihe yolculuğa davet ediyor.
Ukrayna 1 Haziran 2017 itibariyle Ukrayna da Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebileceği ülkeler arasına katıldı. En çok bilinen şehirlerinin başında Kiev, Odessa ve Lviv geliyor fakat Ukrayna birbirinden güzel daha birçok şehri kucaklamış tarih dolu bir ülke durumunda. II. Dünya Savaşı’nda çok ağır tahribata uğrasa da kısa sürede toparlayan Ukrayna, savaşın izleriyle sizleri tarihe yolculuğa davet ediyor.
Gürcistan

                  İstanbul’dan tarifeli uçuşlarla ulaşılabilen Batum Havalimanı, pasaportsuz gidilen yerlerin başında geliyor. 

 
Karadeniz’in kıyısında buluna Gürcistan, Trabzon ve Artvin’e gayet yakın konumda bulunuyor. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Gürcistan‘ın tarihi Taş Devri’ne kadar dayanıyor.

 
Haftanın her günü İstanbul-Batum seferlerinin yapılıyor olması da Batum’u cazip hale getiren özelliklerden biri aslında. Gürcistan’ın en ünlü şehri Batum görülmeye değer tek şehri değil. 

 
Batum’un dışında başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri arasında yer alıyor.
Gürcistan İstanbul’dan tarifeli uçuşlarla ulaşılabilen Batum Havalimanı, pasaportsuz gidilen yerlerin başında geliyor. Karadeniz’in kıyısında buluna Gürcistan, Trabzon ve Artvin’e gayet yakın konumda bulunuyor. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Gürcistan‘ın tarihi Taş Devri’ne kadar dayanıyor. Haftanın her günü İstanbul-Batum seferlerinin yapılıyor olması da Batum’u cazip hale getiren özelliklerden biri aslında. Gürcistan’ın en ünlü şehri Batum görülmeye değer tek şehri değil. Batum’un dışında başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri arasında yer alıyor.
Moldova

                  1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Moldova’nın içinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. 

 
17 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi resmen başlamıştır. 

 
1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde yaşayan bugünkü adıyla Moldova’da gezilecek şehirler arasında Balti, Kişinev, Edinet, Tiraspol ve Holly Gates yer alıyor.
Moldova 1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Moldova’nın içinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. 17 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi resmen başlamıştır. 1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde yaşayan bugünkü adıyla Moldova’da gezilecek şehirler arasında Balti, Kişinev, Edinet, Tiraspol ve Holly Gates yer alıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >