Muğla'nın tarihi değerleri yenileniyor

Roma İmparatorluğu'ndan kalan sütunlar ayağa kaldırılacak.
Roma İmparatorluğu'ndan kalan sütunlar ayağa kaldırılacak.

UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldığı Stratonikeia Antik Kenti'ndeki 6 sütun ayağa kaldırılacak. Muğla'nın yatağan ilçesinde bulunan sütunlar ise 1850 yıllık bir tarihe sahip. Sütunları ayağa kaldırmak için bir proje hazırlandı. Bu proje kapsamında Muğla tarihi açıdan yenilenecek.

Gladyatörler şehri olarak bilinen 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluğu, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ev sahipliği yaptı. Dünyadaki nadir yerleşim yerlerinden biri olan antik kentteki 1850 yıllık Kuzey Şehir Kapısı'ndaki sütunların ayağa kaldırılması için proje hazırlandı.

Turizme katkı sağlayacak

Yatağan Kaymakamlığı'nca hazırlanan ve eş finansmanı Yatağan Termik Enerji Üretim (YTEÜ) A.Ş. olan proje, Güney Ege Kalkınma Ajansı'na (GEKA) sunuldu. GEKA tarafından kültür turizmine büyük katkı sağlayacak olan çalışmaya 2 milyon 480 bin lira hibe desteği verildi. Mayıs ayında başlayacak olan çalışmalarda Kuzey Şehir Kapısı'nın bir bölümü restore edilecek ve meydanda bulunan 6 sütun ayağa kaldırılacak.

6 sütunun ayağa kaldırılması için proje hazırlandı.
6 sütunun ayağa kaldırılması için proje hazırlandı.

6 sütun ayağa kaldırılacak

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Kuzey Şehir Kapısı'nın M.S. 139 depreminde yıkıldığını belirterek, şöyle açıklamada bulundu:

"Depremden sonra Roma İmparatoru Antoninus Pius verdiği parayla kapı, çeşme ve meydan düzenlendi. Biz şimdi kapının bir bölümü ile meydanın sütunlarının restorasyonunu yapacağız. Bu sütunların bir tanesi yaklaşık 10 metre yüksekliğinde. Bunlar döneminin önemli eserleri. Anadolu'da bu şekilde büyük ve iki girişli, arasında çeşmesi olan kapı bilinmiyor. Kente gelenler şimdilik toplam 6 sütunu ayakta görebilecek. Daha sonra bunlar 8 sütun olacak. Çalışmada en az bir, bazen iki vinç kullanılacak. Malzemesinin yüzde 90'ı var. Bulunan parçalar kullanılıp, eksik olan kısımlar tamamlanacak."

Stratonikeia Antik Kenti.
Stratonikeia Antik Kenti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >