Musk'tan Ethereum'un kurucusuna tek fotoğraflık yanıt: Doge'den korkuyor

Vitalik Buterin, Elon Musk
Vitalik Buterin, Elon Musk

Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin blok zinciri ölçeklenebilirliğinin sınırları hakkında blog sayfasında uzun bir makale paylaşırken, Tesla CEO'su Elon Musk'ın iddialarını da eleştirdi. Elon Musk, 15 Mayıs tarihindeki mesajında Dogecoin'in blok boyutunu yüzde 900 artırması durumunda öncü zincir olacağını ifade etmişti.Buterin ise ölçeklenebilirlik ve verimlilikte bu denli keskin yükselişin kripto paralar ve blok zincirinin temel özelliği merkeziyetsiz yapısını tehlikeye atmadan yapılamayacağını belirtti.

Elon Musk'ın iki hafta önce Dogecoin'in blok boyutuyla ilgili mesajına Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin bir makaleyle yanıt verdi. Musk'ın istediği şeyin blok zincirinin merkeziyetsiz yapısının tehlikeye atılmadan yapılamayacağını yazdı. Musk ise Twitter'dan verdiği cevapta Buterin'e "Doge'dan korkuyor" dedi. Musk'ın yanıtında kullandığı görselde Jaws filminin afişinden esinlenildiği görülürken, afişteki "Bir daha asla Dolar kullanmayacaksınız" cümlesi dikkat çekti.

"Merkeziyetsizlikten taviz verilemez"

Buterin, bir ağın tek bir hata noktasına sahip olma riskini ortadan kaldırmak için merkeziyetsiz yapının önemini ve ve geniş çapta dağıtılmış bir ağın koordineli saldırılara karşı sahip olduğu korumaları vurguladı. Buterin, bu merkeziyetsizliğin de nodları özgürce çalıştıran düzenli kullanıcılar olmadan başarılamayacağını ifade etti.

Buterin, Ethereum ağının mevcut durumuna istinaden, parçalanmış bir Ethereum'un "muhtemelen bir blok zincirinin tam güvenliğiyle saniyede bir milyon işlemi işleyebileceğini" öngördüğünü söyledi ancak bunun blok zinciri çok değerli yapan merkeziyetsizlikten taviz vermeden başarmanın zaman alacağını söyledi.

Musk tek bir görselle cevap verdi

Tesla'nın kurucusu ve kripto varlıklara olan ilgisiyle son dönemde piyasalarda sert dalgalanmalara yol açan Musk ise Buterin'in makalesine sosyal medyadan tek bir görsel ve cümleyle yanıt verdi.

Musk, "Doge'den korkuyor" mesajını paylaşırken Jaws filminden esinlenilen bir de afiş paylaştı. Afişin üzerindeki "Bir daha asla dolar kullanmayacaksın" ifadesi dikkat çekti

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >