Müslüm tartışmaları bitmiyor: ‘Yine davalık oldu’

Müslüm filminden bir kare.
Müslüm filminden bir kare.

Türk arabesk müziğin babası Müslüm Gürses'in hayatını anlatan Müslüm filmiyle ilgili tartışmalar bitmiyor. Eşi Muhterem Nur'un yapımcı Nuri Yıldırım ve Engelsiz Yaşam Vakfı yöneticileriyle mahkemelik olmasının ardından yeni bir dava daha gündeme geldi. Gürses'in eşi geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak ''eşimi kullanıyorlar'' demişti.

Müslüm Gürses'in hayatını anlatan, yapımcılığını Mustafa Uslu'nun yaptığı filmle alakalı tartışmalar bitmiyor. Filmin senaryosundan, müziklerine, oyuncu seçiminden, kurgusuna kadar her şeyi kendisinin seçtiğini belirten yönetmen Tülün Kızılırmak eser sahipliği ve ortak yapımcılık iddiasında bulunarak filmin yapımcı şirketi ICNN Yapım ve Dijital Sanatlar şirketlerine dava açtı.

Müslüm Gürses ve Eşi Muhterem Nur.
Müslüm Gürses ve Eşi Muhterem Nur.

Devre dışı bıraktıklarını iddia etti

  • Filmin yapımcıları Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım'ın kendisini devre dışı bırakarak aralarında ortak yapımcı sözleşmesi imzaladıklarını iddia eden Tülün Kızılırmak mahkemeden, adının yapımcı sıfatıyla filmin künyesine, jenerik dökümün tüm görsel materyallerine, her bir fiziki dijital nüshalarına, eser işletme belgesine kaydedilmesine karar verilmesini istedi. Kızılırmak, Müslüm filminden elde edilecek gelirin yapımcı payının her iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde tedbir kararı talebinde bulundu. Mahkeme tedbir kararını reddederken, ICNN Yapım şirketi sadece danışmanlık hizmeti aldıklarını Tülün Kızılırmak'ın 'Ya tutarsa' diye dava açtığını belirtti. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde Müslüm filminin yapıcı şirketleri ICNN ve Dijital Sanatlar'a dava açan Tülün Kızılırmak dilekçesinde şu iddialarda bulundu.

Müslüm filminden Timuçin Esen.
Müslüm filminden Timuçin Esen.

Ortak yapımcısı olduğunu iddia etti

  • Müslüm Gürses'in yaşamının kesitler halinde anlatıldığı Müslüm filminin ortak yapımcısı olduğunu ileri süren yönetmen Tülün Kızılırmak filmin yapımına ilişkin organizasyonun esaslı kısmını kendisinin yaptığını belirtti. ICNN yapım şirketinin yetkilisi ve sahibi Nuri Yıldırım'a Müslüm filminin projesinin götürdüğünü belirten Tülün Kızılırmak 3 yıl önce mali destek istedi. Mali desteği sağlamayı taahhüt eden Nuri Yıldırım ile aralarında ortak yapım sözleşmesi imzalandı.
Müslüm filmi toplam 6.271.688 seyirci 82.539.412,86 TL hasılat elde etti.
Müslüm filmi toplam 6.271.688 seyirci 82.539.412,86 TL hasılat elde etti.

Toplantıya katılamadı

2017'de ICNN Yapım ve Nuri Yıldırım finansmanı tek başına sağlayamayacağını belirtti. Dijital Sanatlar şirketinin sahibi Mustafa Uslu filme üçüncü yapımcı ortak olarak dahil oldu. Filmin ortak yapım sözleşmesini imzalamak için üç ortak 20 Temmuz 2017'de randevulaştı. İmza günü Tülün Kızılırmak yeğenine kanser teşhisi konulması üzerine toplantıya katılamadı. Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım iddiaya göre Tülün Kızılırmak'ı devre dışı bırakarak aralarında ortak yapımcı sözleşmesi imzaladı. Filmin her aşamasını özenle kurguladığını, organize ettiğini belirten Tülün Kızılırmak iki şirkete ihtarname çekerek ortak yapımcı hanesine isminin eklenmesini istedi. İhtarnameyeICNN şirketi Kızılırmak'tan sadece danışmanlık aldıkları cevabını verirken Dijital Sanatlar şirketi cevap vermedi.

Tazminat istedi

Tülün Kızılırmak adının yapımcı sıfatıyla filmin künyesine, jenerik dökümün tüm görsel materyallerine, her bir fiziki dijital nüshalarına, eser işletme belgesine kaydedilmesine karar verilmesini istedi. Kızılırmak Müslüm filminden elde edilecek gelirin yapımcı payının her iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde teminatsız tedbir kararı ve bin TL tazminat istedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >