Müslümanlara destek vermişti: Yeni Zelanda’nın başbakanı Jacinda Ardern istifa ediyor

Başörtüsüyle Müslümanlara destek vermişti
Başörtüsüyle Müslümanlara destek vermişti

Yeni Zelanda’nın başarılı başbakanı Jacinda Ardern görevini bırakma kararı aldığını duyurdu. Düzenlenen basın toplantısında konuşan 42 yaşındaki siyasetçi, bu yıl Ekim ayında yapılacak seçimlere de katılmayacağını söyledi.

Yeni Zelanda'nın başbakanı Jacinda Ardern istifa edeceğini duyurdu.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan 42 yaşındaki siyasetçi, bu yıl Ekim ayında yapılacak seçimlere de katılmayacağını söyledi. Yeniden seçilmek için yarışa girecek enerjisi olmadığını söyleyen Ardern, 7 Şubat’ta istifa edeceğini ve İşçi Partisi’nden yeni bir başbakanın görevi üstleneceğini duyurdu.

"Enerjiniz tam değilse yapmamalısınız"

Ardern, “Bu kararı tamamen kendim aldım. Bir ülkeyi yönetmek dünyanın en ayrıcalıklı işiydi fakat çok da zorluydu. Eğer enerjiniz tam değilse yapamazsınız ve yapmamalısınız. Ayrıca beklenmedik ve planda olmayan zorluklara karşı da daha fazla enerjiniz olmalı. Bu işi hakkıyla yapmak için artık depom dolu değil” ifadesini kullandı.

Başörtüsüyle Müslümanlara destek vermişti

Koronavirüs salgını sırasında ülkeyi yöneten Ardern, 2019’da 51 kişinin öldüğü Christchurch’teki cami saldırısında da yaptığı açıklama ve duruşuyla takdir toplamıştı. O saldırının ardından silah yasası reformunu yapan ve başörtüsüyle Müslüman topluluğa destek mesajı veren Ardern’in yerine kimin geleceği şu an bilinmiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >