Musul operasyonunun bilançosu: 2 bin 14 ölü!

Musul operasyonunun bilançosu: 2 bin 14 ölü!​
Musul operasyonunun bilançosu: 2 bin 14 ölü!​

Musul'daki DAEŞ operasyonunda Irak merkezi yönetimi zaferini ilan etti.

Musul'daki DAEŞ operasyonunda Irak merkezi yönetimi zaferini ilan etti. Irak Başbakanı İbadi Musul'da DAEŞ'e karşı büyük bir zafer kazandıklarını açıkladı. Operasyon Ekim 2016'da başladı.

Operasyon çok küçük bir yeri elinde bulunduran DAEŞ'e karşı devam ediyor. Peki yaklaşık 10 ay süren harekatın bilançosu ne oldu. Büyük zaferin özellikle sivillerin çektikleri açısından bedeli de büyük oldu.

Ölenlerin yarısı sivil

Musul operasyonu 100 bin kişilik bir güçle başlatıldı. Operasyona Irak askerlerinin yanısıra Peşmerge, İran’ın desteklediği Şii milisler ve Sünni aşiret üyeleri de destek verdi. Operasyonun başından beri Iraklı yetkililere göre 2 bin 14 kişi öldü. Bin 516 kişi yaralandı. BM’ye göre ölenlerin yarısını siviller oluşturuyor.

Yardım örgütlerine göreyse ölü sayısı çok daha yüksek. Binlerce sivil çatışmalarda yaşamını yitirdi. DAEŞ operasyonun başından beri sivilleri canlı kalkan olarak kullandı. Kentten kaçmaya çalışanların üzerine ateş açıldı.

850 binden fazla insan evini terk etti

Musul’un tarihi kent olarak adlandırılan bölümünde halen 300 DAEŞ üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor. DAEŞ üyelerinin kontrolündeki bölgede halen 10 bin sivilin mahsur kaldığı belirtiliyor. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre operasyonun başından beri 850 binden fazla kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Bunların büyük bölümü kurulan derme çatma kamplara sığındı. Kamplarda altyapı ve yardımların yetersiz kaldığı belirtiliyor.

El Nuri Camisi'nin yıkılan minaresine ait eski bir fotoğraf.
El Nuri Camisi'nin yıkılan minaresine ait eski bir fotoğraf.

Operasyon Musul kentinde de büyük bir hasara yol açtı. Birçok mahalle yerle bir oldu. Harabeye dönen yerler arasında tarihi El Nuri Camii de var. Caminin 850 yıllık minaresi DAEŞ tarafından havaya uçuruldu.

Kaynak: NTV
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >