Müzik zevkine göre zeka seviyeleri derecelendirildi: Rap müzik dinleyenler listenin sonlarında

ABD'li rapçi Kanye West
ABD'li rapçi Kanye West

● Oxford Brookes Üniversitesi araştırmacılarının Hırvatistan'da yaptığı çalışmalar kapsamında 400'den fazla öğrencinin dinlediği müzik türüne göre zeka seviyesi incelendi.

● Araştırma, Satoshi Kanazawa'nın alışılmışın dışında uyaranlarla ilişkilendirilen ünlü 'Savanna-IQ' hipoteziyle de örtüşüyor.

● Çalışmanın sonucuna göreyse, müzikal tercihlerini Mozart ve Bach gibi klasik, sözsüz müziklerden yapanların sözlü şarkıları tercih edenlere göre daha zeki olabileceği iddiası ortaya koyuldu.

● Araştırmanın bir diğer sonucuna göre de Rap müzikle zeka seviyesi arasından olumsuz bir korelasyon tespit edildi.

Evolutionary Biological Sciences adlı bilimsel dergide bir araştırma yayınlandı. Bu araştırma OxfordBrookes Üniversitesi araştırmacılarının imzasını taşıyor. Araştırmayı ilginç kılan detay ise, araştırmanın tezi; müzikal zevkler ve zeka seviyeleri arasında oluşan korelasyonun ilişki düzeyi üzerine olması.

Enstrümantal müzik dinleyenlerin zeka seviyesin daha yüksek olduğu iddiası ortaya atıldı.
Enstrümantal müzik dinleyenlerin zeka seviyesin daha yüksek olduğu iddiası ortaya atıldı.

Araştırmacılar bu deney kapsamında Hırvatistanlı 467 genci zeka testine tabi tuttu. Ardından öğrencilerden müzik türlerini tercihlerine göre sıralamaları istendi. Çalışmanın sonunda en yüksek IQ puanlarını alanların net şekilde enstrümantal müzikleri tercih ettiği görüldü.

Caz ve klasik müzik dinleyenler daha zeki


Buna göre; caz ve klasik müzik dinleyenler sözlü şarkıları tercih edenlerden daha zeki olduğu iddiası ortaya çıkarıldı.

Rap more than words (Rap sözcüklerden daha fazlasıdır)
Rap more than words (Rap sözcüklerden daha fazlasıdır)

Rap en fazla sözcüğün yer aldığı müzik türlerinin başında geliyor

Araştırmalar müzikal tercihlerini Mozart ve Bach’dan yana yapanların sözlü şarkıları tercih eden kişilerden daha zeki olabileceğini ortaya koydu. Araştırma sonuçlarında Rap müzikle zeka arasında da olumsuz korelasyon bulundu.

Bilim insanları zekayla klasik, caz, elektronik ya da ambient müzik gibi enstrümantal müzikler arasında bağlantı buldu.

Çalışmanın yazarı Elena Racevska,

  • Kanazawa’nın zeka ve müzik tercihleri arasındaki ilişkiye dair makalelerini okuduktan sonra farklı bir dizi yöntem kullanarak onun hipotezini daha da derinlemesine incelemeye karar verdik. Örneğin farklı bir zeka testi (yani sözel olmayan) ve müzik anketinin farklı kullanımı gibi.

Bir diğer müzik ve zeka araştırmasının sonuçları da aynı doğrultuda

Diğer yandan 2011’de yapılan benzer bir araştırmada zeka testine tabi tutulan bin 500 kişinin 18 farklı müzik türünü puanlaması istenmiş, bulgular her çeşit enstrümantal müzik zevkinin daha yüksek bir IQ’nun işareti olduğunu göstermişti.

Araştırma klasik müzik, film müzikleri, ambient müzik, smooth jazz ve big band gibi insan sesi içermeyen müzik türlerinden hoşlanan kişilerin daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Zeka ve müzik arasındaki ilişkinin müziğin kavramsal açıdan karmaşıklığına bağlı olmadığına dikkat çeken araştırmacılar, buna örnek olarak operanın daha karmaşık ve entelektüel kimselere uygun bir müzik türü olarak görüldüğünü ancak opera sevenlerin, operadan nefret edenlere göre daha zeki olmadığını belirtmişti.

Araştırmanın yazarlarışunları söylemişti:

  • Şüphelenildiği gibi klasik müziği tercih etmek zekayla önemli ölçüde pozitif yönde ilişkilendirildi. Big band müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde pozitif yönde ilişkilendirildi. Big band müziğin kavramsal açıdan klasik müzikten daha karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur. Diğer yandan şüphelenildiği gibi rap müzik tercihi zekayla önemli ölçüde negatif yönde ilişkilendirildi. Gospel müziği tercih etmekse zekayla çok daha güçlü şekilde negatif yönde ilişkilendirildi. Gospel müziğin kavramsal açıdan rap müzikten daha az karmaşık olduğu olgusunu ortaya koymak zor olur.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >