Naci Görür'den açıklama: Bingöl’de yerin altından gelen ses deprem habercisi mi?

Jeolog ve Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür
Jeolog ve Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür

Bingöl'de yerin altından gelen bir sesin duyulması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bazı kullanıcılar, bu sesin büyük bir depremin habercisi olabileceğini iddia etti. Prof. Dr. Naci Görür, söz konusu görüntüye ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Yenidal Köyü kırsalında, yer altından seslerin geldiği öne sürülen görüntüler, sosyal medyada 'Büyük bir depremin habercisi' notuyla paylaşıldı.

Prof. Dr. Naci Görür, söz konusu görüntüye ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

İnceleme yapıldı

Görüntülerde topraktan çıkan sesler duyulurken, köylülerin ihbarıyla AFAD İl Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgede inceleme yapıldı.

İncelemelerde zehirli bir gaz bulgusuna rastlanmadığı tespit edilirken, bölgedeki durumun daha ayrıntılı araştırılması için ekipman ve uzman ekip talep edildiği öğrenildi.

Naci Görür'den açıklama geldi

Sosyal medya platformu X’te bir kullanıcı söz konusu iddiayı Prof. Dr. Naci Görür’e sordu.

Görüntüde yer alan seslerin sebebini uzaktan tespit etmenin zor olduğunu söyleyne Prof. Dr. Naci Görür, “Benim senin kaydından tahmin ettiğim kadarıyla, bu ses yerin derinliklerinde kayaların kırılmasına veya sürtünmesine işaret etmiyor.” dedi.

Sesin yüzeyden gaz çıkışını andırdığını söyleyen Görür, “Özellikle deprem bölgelerinde topraktan çeşitli gazlar ve özellikle radon gazı çıkar.” ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >