NASA uzaydaki değerli madenler için harekete geçti: Değeri 10 bin katrilyon dolar

Arşiv
Arşiv

Güneş Sistemi'nde yer alan asteroidler dünya ekonomisini yerle bir edebilir. NASA'nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) bir sonraki hamlesi dünya ekonomisinin çökmesi anlamına gelebilir. NASA asteroidlerde araştırma yapması için AR-GE aşamasında olan uzay aracının yapımına başladığını duyurdu.

Fırlatma 2022 Ağustos ayında

NASA'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada söz konusu uzay aracının 2022 yılının Ağustos ayında fırlatılmasının planlandığı bilgisinin altı çizildi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, NASA'nın bu adımı dünya ekonomisini yerle bir edebilir.

Dünya ekonomisinden değerli

  • Zira 10 kentilyon (10 bin katrilyon) dolar değerindeki 200 kilometre genişliğindeki asteroid dünya ekonomisinin tamamında daha değerli.
  • Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece yaklaşık 75 trilyon dolar.

NASA asteroidler için uzay aracı göndermeyi düşünüyor
NASA asteroidler için uzay aracı göndermeyi düşünüyor

Üzerinde değerli taşlar bulunuyor

Aynı habere göre, söz konusu göktaşına gömülü demir, nikel, altın, platin, bakır, kobalt, iridyum, redyum gibi değerli madenler bulunuyor.

Asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA henüz buradaki değerli maddeleri gezegenimize nasıl getireceğini bilmiyor.

Uzay madenciliği bu yüzyılın en büyük iş kolu olarak görülüyor. Jüpiter ve Mars'ın arasında yer alan asteroide yer alan maddeleri şu an için gezegenimize getirilmesi oldukça maliyetli.