NASA ve SpaceX, test uçuşunu erteledi

Dragon kapsülünün Uzay İstasyonu yolculuğu, bir süreliğine ertelendi.
Dragon kapsülünün Uzay İstasyonu yolculuğu, bir süreliğine ertelendi.

Dünyanın en büyük iki uzay organizasyonu NASA ve SpaceX ortaklığıyla organize edilen Dragon kapsüllü test uçuşu 17 Ocak’a ertelendi. İkili, Uzay İstasyonu’na yaklaşık bir ay sonra gidecek…

Dünya Uzay İstasyonu’na mürettebatsız biçimde gerçekleştirilecek olan ilk Demo-1 test uçuşuna birkaç hafta kalmışken karar değişikliği gerçekleşti. NASA ve SpaceX, etkinliği ileri bir tarihe ertelemeyi uygun görerek resmi açıklamayı yaptı.

Commercial Crew Program’da yayınlanan bir paylaşıma göre test uçuşu tarihi, Dragon kapsülünün tedarik uçuşundan geri dönmesi için 10 gün süreyle ertelenerek 7 Ocak’tan 17 Ocak’a taşındı.

Uzay çalışmalarının yoğunluğu ve oluşturduğu talepler, NASA ve SpaceX için büyük önem arz ediyor.
Uzay çalışmalarının yoğunluğu ve oluşturduğu talepler, NASA ve SpaceX için büyük önem arz ediyor.

‘Demo-1’i zamanında uçuracağız’

SpaceX ve NASA’nın gerçekleştireceği uçuş testinin veritoplamak, uçuş sırasında uçuş iptali ve uçuşsırasında astronotları taşıyan Crew Dragon kapsülü için yapılması şart. Commercial Crew Program yöneticisiKathyLeuders konuya ilişkin ‘Bir sonraki adım öncesinde yapılacak olan test uçuşu kritik bir öneme sahip, önemi kolayca söylenip geçiştirilemez. Biz tarihlere göre değil verilere göre hareket ediyoruz. En nihayetinde, SpaceX Demo-1’i doğru zamanda uçuracağız, yani doğru verileri elde etmeliyiz’ açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilirNASA paylaştı: 'Turuncu dünya'
İlginizi çekebilirNASA’dan dev yarışma: Mars’ta besin üret, 1 milyon dolar kazan!