'Nerede o eski bayramlar' Eskiden bir çift yeni çorabın bile kıymeti vardı

Bayram
Bayram

Siz de ah çekip geleneksel bayramları özleyenlerdenseniz, eskiyi daha çok özleyeceğe benziyoruz. Size mutlu olmak için herhangi bir nedeninin aranmadığı bir dönemden sesleniyorum...

İlerleyen teknoloji ve değişen toplum yapısıyla geleneksel bayram kültürü de farklı bir boyut kazanmış durumda. Eskiden bayramdı, şimdi sadece tatil; belki de bu yüzden doğuyor bu fark.

Size mutlu olmak için herhangi bir nedeninin aranmadığı bir dönemden sesleniyorum. Bir çift yeni çorabın bile kıymetli olduğu bir dönemden...

Siz de ah çekip eski geleneksel bayramları özleyenlerdenseniz, sizin için nerede o eski bayramlar dedirtecek detaylar derledik.

Bayram telaşı

                  
                  Eskiden bayramların bir manası, özelliği vardı; arefeden önce bayram hazırlıkları başlardı. Konu komşu bir araya gelip yardımlaşır; temizlik, bayram tatlısı ve diğer ikramlıkları hep birlikte hazırlardı.
Bayram telaşı Eskiden bayramların bir manası, özelliği vardı; arefeden önce bayram hazırlıkları başlardı. Konu komşu bir araya gelip yardımlaşır; temizlik, bayram tatlısı ve diğer ikramlıkları hep birlikte hazırlardı.
 Büyükler evden çıkmaz küçükler kapı kapı gezerdi

                  
                  Bayramda ekmek çıkmaz; fırınlar çalışmazdı. Tek bir Bayram gazetesi çıktığından, gazeteciler de bayram tatili yapardı. Büyükler evlerinde misafir bekler, küçükler ziyaret için gezerdi.
Büyükler evden çıkmaz küçükler kapı kapı gezerdi Bayramda ekmek çıkmaz; fırınlar çalışmazdı. Tek bir Bayram gazetesi çıktığından, gazeteciler de bayram tatili yapardı. Büyükler evlerinde misafir bekler, küçükler ziyaret için gezerdi.
Bayramlıklar hazırlanırdı

                  
                  Büyük küçük demenden herkes yeni kıyafetle bayramı karşılardı. Bu kıyafetleri almak da öyle kolay değildi; almak da giymek de fazlasıyla kıymetliydi.
Bayramlıklar hazırlanırdı Büyük küçük demenden herkes yeni kıyafetle bayramı karşılardı. Bu kıyafetleri almak da öyle kolay değildi; almak da giymek de fazlasıyla kıymetliydi.
Yeni kıyafetler başucunda saklanırdı

                  
                  Eskiden her şeyin, bir çift ayakkabının bile kıymeti vardı; yeni alınmış bayramlıklar başucunda beklerdi.
Yeni kıyafetler başucunda saklanırdı Eskiden her şeyin, bir çift ayakkabının bile kıymeti vardı; yeni alınmış bayramlıklar başucunda beklerdi.
Bayram kırmızı rugan pabuçlarla başlardı

                  
                  Sabah erkenden kalkılır, bayramlıklar giyilir; ardından ailece kahvaltıya oturulurdu.
Bayram kırmızı rugan pabuçlarla başlardı Sabah erkenden kalkılır, bayramlıklar giyilir; ardından ailece kahvaltıya oturulurdu.
Bayramlar bayram tadındaydı

                  
                  Bayramlar tatil değildi; tatile gitmek yerine büyükleri ziyarete gidilirdi.
Bayramlar bayram tadındaydı Bayramlar tatil değildi; tatile gitmek yerine büyükleri ziyarete gidilirdi.
Komşular gezilirdi

                  
                  Sadece akrabalar değil komşuları da ziyarete gidilirdi. Mahalle büyüklerinin kapısı çalınır teker teker eller öpülür, şeker toplanırdı.
Komşular gezilirdi Sadece akrabalar değil komşuları da ziyarete gidilirdi. Mahalle büyüklerinin kapısı çalınır teker teker eller öpülür, şeker toplanırdı.
Mahalle esnafına gidilirdi

                  
                  Mahalle bakkalından çikolata alınır; yine mahalle kolonyacısından kolonya ya da esans doldurulurdu.
Mahalle esnafına gidilirdi Mahalle bakkalından çikolata alınır; yine mahalle kolonyacısından kolonya ya da esans doldurulurdu.
Harçlık heyecanı olurdu

                  
                  Harçlık vereceği bilinen akrabalara gitmek için can atılırdı.
Harçlık heyecanı olurdu Harçlık vereceği bilinen akrabalara gitmek için can atılırdı.
Mendiller hazırlanırdı

                  
                  Ziyaret edilen yaşlılar onları ziyarete geleceğini bildikleri çocuklar için, önceden en özel mendillere harçlık hazırlardı.
Mendiller hazırlanırdı Ziyaret edilen yaşlılar onları ziyarete geleceğini bildikleri çocuklar için, önceden en özel mendillere harçlık hazırlardı.
Bayram harçlıkları harcanırdı

                  
                  Avuç avuç yenen şekerler yetmez; bayram harçlıklarıyla pamuk helva, kağıt helva, elma şekeri, macun sırasına girilirdi.
Bayram harçlıkları harcanırdı Avuç avuç yenen şekerler yetmez; bayram harçlıklarıyla pamuk helva, kağıt helva, elma şekeri, macun sırasına girilirdi.
Çocukların mutlulukları daha küçüktü

                  
                  En büyük mutluluk konsol oyunları, bilgisayarlar, akıllı telefonlar değil; mahalleye gelen salıncaklara binmekti.
Çocukların mutlulukları daha küçüktü En büyük mutluluk konsol oyunları, bilgisayarlar, akıllı telefonlar değil; mahalleye gelen salıncaklara binmekti.
Akıllı telefonlar yoktu

                  
                  Bayram mesajı diye bir kavram yoktu; hele akıllı telefonlarla kameralı görüşme yapma fikri hiç yoktu. Eskiden el öpmek, bayramlaşmanın tek yoluydu.
Akıllı telefonlar yoktu Bayram mesajı diye bir kavram yoktu; hele akıllı telefonlarla kameralı görüşme yapma fikri hiç yoktu. Eskiden el öpmek, bayramlaşmanın tek yoluydu.

                  
                  Herkese iyi bayramlar...
Herkese iyi bayramlar...
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >