Jurnal.istNereden nereye: İlk iPhone'un şaşırtıcı 10 özelliği

Nereden nereye: İlk iPhone'un şaşırtıcı 10 özelliği

Bundan 10 yıl önce piyasaya sürülen ilk iPhone; 3.5 inç'lik düşük çözünürlüklü bir ekranla ve yalnızca 2 MP kamerayla geliyordu. İşte ilk iPhone'un 'vay be' dedirtecek 10 özelliği.

GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Nereden nereye: İlk iPhone'un şaşırtıcı 10 özelliği

Bundan 10 yıl önce piyasaya sürülen ilk iPhone; 3.5 inç'lik düşük çözünürlüklü bir ekranla ve yalnızca 2 MP kamerayla geliyordu. İşte ilk iPhone'un 'vay be' dedirtecek 10 özelliği.

BEĞEN
Apple, bundan tam 10 yıl önce büyük bir devrim yaparak tamamen dokunmatik ekranlı telefonu üretti: iPhone! Evet; İlk iPhone'un çıkışından bu yana yaklaşık 10 yıl zaman geçti ve Apple, bu süreçte çok önemli adımlar atarak iPhone'ları bambaşka bir boyuta taşıdı.


Satışa sunulduğunda Samsung BlackJack, BlackBerry 8800 ve Treo 700p gibi dönemin dişli rakipleriyle mücadele etmiş olan ilk iPhone, fiziksel klavyeli tüm rakiplerini kısa süre içerisinde saf dışı bırakmayı başardı.

İlk iPhone'da kullanılan alüminyum malzeme birçok kullanıcıda 'premium' hissi yaratmayı başarmıştı. Üstelik 3.5 inç'lik 320 x 480 piksellik tamamen dokunmatik ekranlı yapı, kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyordu.

Peki ama günümüzdeki iPhone'ların atası sayılabilecek ilk iPhone hangi özelliklere sahipti?
1. EDGE ya da 2G sayesinde internete bağlanıyordu. Yani internet hızı maksimum çevirmeli bağlantı kadardı.
EDGE ya da 2G sayesinde internete bağlanıyordu. Yani internet hızı maksimum çevirmeli bağlantı kadardı.
2. App Store ya da herhangi bir uygulama mağazası yoktu. Çünkü Steve Jobs tüm kontrolü elinde tutmak istiyordu. Yani Angry Birds, Instagram ya da Candy Crush gibi uygulamalar da yoktu.
App Store ya da herhangi bir uygulama mağazası yoktu. Çünkü Steve Jobs tüm kontrolü elinde tutmak istiyordu. Yani Angry Birds, Instagram ya da Candy Crush gibi uygulamalar da yoktu.
3. Siyahtan hoşlanıyorsanız harika! Keza başka bir duvar kağıdı seçeneği yoktu.
Siyahtan hoşlanıyorsanız harika! Keza başka bir duvar kağıdı seçeneği yoktu.
4. Klavyede kesme, kopyalama ve yapıştırma işlevleri yoktu. Apple'ın bunları sisteme eklemesi üç yıl sonrayı yani 2010'u buldu.
Klavyede kesme, kopyalama ve yapıştırma işlevleri yoktu. Apple'ın bunları sisteme eklemesi üç yıl sonrayı yani 2010'u buldu.
5. İlk iPhone'u güncellemek için bir bilgisayara başlamanız şarttı. Bu durum tam olarak beş yıl sonra değişti.
İlk iPhone'u güncellemek için bir bilgisayara başlamanız şarttı. Bu durum tam olarak beş yıl sonra değişti.
6. Elbette o zamanlar iPhone'u yatay konuma getirip metin ya da e-posta yazmak mümkün değildi.
Elbette o zamanlar iPhone'u yatay konuma getirip metin ya da e-posta yazmak mümkün değildi.
7. Harita uygulamalarının hiçbirine yıllarca destek verilmedi. Dolayısıyla ilk modelde hiçbir harita ya da navigasyon uygulaması yer almıyordu.
Harita uygulamalarının hiçbirine yıllarca destek verilmedi. Dolayısıyla ilk modelde hiçbir harita ya da navigasyon uygulaması yer almıyordu.
8. İlk iPhone'da mesajla fotoğraf göndermek mümkün değildi.
İlk iPhone'da mesajla fotoğraf göndermek mümkün değildi.
9. Kamerası şimdiye kıyasla 'berbat' denilebilecek kadar kötüydü. Arka kamera yalnızca 2 MP çözünürlük sunuyordu. Üstelik video kaydı da mümkün değildi.
Kamerası şimdiye kıyasla 'berbat' denilebilecek kadar kötüydü. Arka kamera yalnızca 2 MP çözünürlük sunuyordu. Üstelik video kaydı da mümkün değildi.
10. Bildirim merkezi, kontrol merkezi ya da Siri gibi herhangi bir mimarisi yoktu.
Bildirim merkezi, kontrol merkezi ya da Siri gibi herhangi bir mimarisi yoktu.
11. BONUS: 4 GB modelin fiyatı 499 dolardı!
BONUS: 4 GB modelin fiyatı 499 dolardı!
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
Koronavirüs'le ilgili yeni iddia: 'Yarasa'dan yayıldı VİDEO / 00:59

Koronavirüs'le ilgili yeni iddia: 'Yarasa'dan yayıldı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 15:54, 23.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz