Nesli tükenme tehlikesi altındaydı: Muğla'da iki yavrusuyla fotokapana yakalandı

Karakulak
Karakulak

Muğla'da nesli tükenme tehlikesi altındaki karakulak ve iki yavrusu ormanlık alana yerleştirilen fotokopana takıldı. Yaralı, bitkin ya da ölmüş bir karakulak görüldüğünde yetkililere haber verilmesi konusunda uyarıda bulunuldu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim görevlisi ve yaban hayatı uzmanı Dr. Yasin İlemin tarafından araziye yerleştirilen fotokapan, bir karakulağı ve iki küçük yavrusunu görüntüledi.

İlemin, yabani kedilerin görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı. Görüntü çok sayıda kişi tarafından izlendi ve paylaşıldı. Genellikle gece avlanan karakulağın ağır adımlarla, yavrularının ise arkasından koşarak ilerlediği gözlendi.

"Tüm olumsuzluklara rağmen hayatta kalmaya çalışıyor"

Yasin İlemin, karakulak ailesine henüz bir isim koymadığını, yakından izlemeye devam edeceğini belirterek, "Türkiye'de bir anne karakulak (Caracal caracal) ve iki küçük yavrusunu araştırmalarımız kapsamında kayıt altına aldık. Bu nadir yabani kedi türü ülkemizin güneybatısına (Muğla-Antalya) sıkışmış ve dünyadaki diğer karakulak popülasyonlarından izole bir şekilde tüm olumsuzluklara rağmen hayatta kalmaya çalışıyor" dedi.

Fotokapana takılan görüntü
Fotokapana takılan görüntü

Tür üzerindeki başlıca tehditlerin iklim değişikliğine bağlı orman yangınları, kaçak av, habitat tahribi ve doğadaki başıboş köpekler olduğunu vurgulayan İlemin, bu tehditleri ortadan kaldırmak için çeşitli kamu kurumu ve STK'lar ileçalıştıklarını ifade etti.

"Yaralı, bitkin ya da ölmüş bir karakulak görüldüğünde bildirin"

Karakulaklar üzerinde orta ve uzun vadeli hedefleri olduğunu ifade eden İlemin, ''Bunlar, türün zaman/mekansal dağılımını ortaya çıkarmak, dünyadaki karakulak popülasyonları ile ülkemiz karakulaklarının genetik farkını bulmak, insan ve yaban hayatı etkileşimi kapsamında mikrobiyota analizleri ve popülasyonun yok olması muhtemel yerlere yeni bireylerin aşılanması/taşınması'' diye konuştu.

İlemin; yaralı, bitkin ya da ölmüş bir karakulak görüldüğünde yetkili kişilere türün korunması adına haber verilmesi gerektiğini bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >