Nesli tükenme tehlikesindeki orangutanı tüfekle 130 yerinden vurdular

Arşiv
Arşiv

Endonezya'da nesli tükenme tehlikesindeki erkek orangutan, havalı tüfekle 130 defa vuruldu. Dövülen ve bıçaklanan orangutan yaşamını yitirdi.

Endonezya’da nesli tükenme tehlikesi altındaki erkek orangutan, havalı tüfekle 130 kez vuruldu. Bıçaklanan ve dövülen orangutan, tüm çabalara rağmen yaşam savaşını kaybetti.

Orangutan Koruma Merkezi’nden yapılan açıklamada orangutanın vücudunda 70’ten fazlası kafasında olmak üzere 130 havalı tüfek topu bulunduğu, vurulma sebebiyle kör olduğu, keskin objelerle açılmış 17 açık yarasının bulunduğu açıklandı.

Kaynak: AFP
Kaynak: AFP

ABC News’teki habere göre bölgedeki güvenlik güçlerinden yerel polis şefi Teddy Ristiawan orangutanın pazartesi günü hastaneye götürüldüğünde hala hayatta olduğunu fakat salı sabahı hayatını kaybettiğini belirtti. Borneo’da ve Endonezya adası Sumatra’da orangutanların sayısı 1970’lerden bu yana hızla azalıyor ve her iki adadaki orangutan türleri de tehlikede olan türler olarak kabul ediliyor. Endonezya ve Malezya’da orangutanlar koruma altında türler fakat ormansızlaşma bu hayvanların tabiatına ciddi zarar veriyor ve orangutanların insanlarla karşılaşma ihtimalini yükseltiyor.

Orangutan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Orangutan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ocak ayı ortasında bir orangutan daha kafası kesilmiş ve onlarca kez havalı tüfekle vurulmuş bir şekilde bulunmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >