Newkidd: Kore'de okul kitaplarımızda Türkler anlatılır

​​Dünyaca ünlü Koreli pop müzik idol grubu Newkidd, K-Pop festivali kapsamında Türkiye'de.
​​Dünyaca ünlü Koreli pop müzik idol grubu Newkidd, K-Pop festivali kapsamında Türkiye'de.

Dünyaca ünlü Koreli pop müzik idol grubu Newkidd, K-Pop festivali kapsamında Türkiye'de.

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçiliğinin Kültür Müsteşarlığınca “2018 K-POP Dünya Festivali” kapsamında Türkiye'ye getirilen Koreli idol grubu Newkidd, bugün başkent Ankara'da ilk yurt dışı konserlerini verecek.

Grup lideri Kim Jin-Kwon, "Ailelerimiz ‘Türkler kardeştir, savaşta bize yardım ettiler.’ diye söyler. Türkiye'yi önce ailelerimizden duyduk. Okul kitaplarımızda Kore Savaşı’nda Türklerin yardımı anlatılır" diyerek, Türklere olan sevgi ve minnetlerinden bahsetti.

Kore'de K-POP kültürü

Newkidd grubu
Newkidd grubu

Grubun lideri Jin-Kwon, Kore’deki gösteri firmalarının K-POP (Kore Pop) yarışmaları düzenlediğini, seçilen kişilerin eğitildikten sonra yeniden yarıştırıldığını ve kazananlardan K-POP grupları oluşturulduğunu belirterek, “Bizim grubumuz da işte böyle bir araya geldi” diye konuştu.

"İlk yurt dışı konserimiz Türkiye'de"

Newkidd
Newkidd

Türkiye’ye geleceklerinin duyurulmasının ardından Türk hayranlarından sosyal medya üzerinden mesaj aldıklarını kaydeden Jin-Kwon, Ankara'da bugün verecekleri konserde Ekim ayında piyasaya çıkacak albümlerinden eserler seslendireceklerini dile getirdi.

Jin-Kwon, Türkiye'de de geniş bir hayran kitlelerinin bulunduğunu anlatarak, “Biz kendimizi 'yeni yüz' olarak tanımlıyoruz. Var olan K-POP sanatçılarını takip ediyoruz. Türkiye’de Kore Pop’una dair bir ilginin olduğunu fark ettik. İlk yurt dışı konserimizi Türkiye’de yapıyoruz. Türkiye’deki fanlar ilgi gösterdiler" ifadesini kullandı.

"Türkler kardeştir"

Newkidd
Newkidd

İki ülke arasındaki ilişkiler hakkında da konuşan Jin-Kwon, "Ailelerimiz ‘Türkler kardeştir, savaşta bize yardım ettiler.’ diye söyler. Türkiye’yi ilk başta oradan duyduk. Okul kitaplarımızda Kore Savaşı’nda Türklerin yardımı anlatılır” dedi.

Türk mutfağını henüz tatmadıklarını ancak Türk çayını çok beğendiklerini dile getiren Jin-Kwon, “Sadece baklavayı tattık. Tadını çok beğendik. Baklava Kore’deki bir tatlıya benziyor” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >