Nissan, Tesla'ya rakip olacak tam elektrikli aracını görücüye çıkarıyor

Nissan'ın ilk tam elektrikli SUV aracı
Nissan'ın ilk tam elektrikli SUV aracı

Nissan'ın son 5 yıl içinde tanıttığı ilk küresel modeli olan Ariya, markanın tam elektrikli SUV modeli olarak öne çıkıyor. Japon üreticinin yeni tasarım diliyle şekillenen otomobili olan Ariya ilk defa 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept bir model olarak görücüye çıkmıştı.

Nissan, tam elektrikli SUV modeli Ariya'yı görücüye çıkarıyor. Ariya yeni bir model olarak marka adına farklı yenilikleri de bünyesinde barındırıyor. Bunlardan en önemli özellikle otoyol gibi çoklu şeride sahip yollarda şerit değiştirebilen otomatik pilot özelliği.

610 km menzile sahip olacak

  • Ariya, 610 km menzili kullanıcılarına sunacak. Bu rakam Tesla Model Y’den daha fazla. Ancak Amerika’da satışına bu yılın sonunda başlanacak olan Mustang Mach-E 50 bin dolarlık etiket fiyatına sahip olacakken, Ariya da 2021 yılı Mart ayında satılacak ve Mach-E ile aynı fiyata sahip olacak.

610 km menzile sahip olacak
610 km menzile sahip olacak

Nissan 2021 yılında Ariya’dan Japonya’daki fabrikasında 40 bin adet üretmeyi planlıyor. Ayrıca Japonya’daki üretim tesisi de bu sürece dahil olduğunda yıllık 100 bin adetlik üretime ulaşılması hedefleniyor.

2021'de satışa sunulacak
2021'de satışa sunulacak

Ariya’nın satışları 2021 yılının ortalarından itibaren Japonya’da başlayacak. ABD, Çin ve Avrupa’daki satışların başlangıcı ise ne zaman olacak resmi olarak açıklanmadı.