Normalleşme eleman arayışlarını da artırdı

Arşiv
Arşiv

Türkiye genelinde koronavirüsle mücadelede, kontrollü normalleşme adımları atılmaya başladı. Bazı iş yerlerinin tekrar hizmet vermeye başlamasıyla da eleman arayışı hızlandı. En çok garson, depo ve temizlik elemanı aranıyor.

1 Mart'tan itibaren kontrollü normalleşmeye başlayan Türkiye'de ekonomideki hareketliliğe paralel istihdamda da kıpırdanma başladı. Uzun süre kapalı kalan restoranlar ve kafeler, kısıtlı süre için de olsa kapılarını açarken personellerini de geri çağırıyor.

1 Nisan'dan itibaren etap etap açılmaya hazırlanan oteller ise gelecek rezervasyona göre personel planlaması yapıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının gevşetilmesiyle mağazalarda hareketlilik bekleyen perakende sektörü ise yeni personel arayışını hızlandırdı.


İlanlarda Şubat'tan itibaren hareketlilik yaşandı

Yeni dönem için insan kaynakları platformlarında da ilan artışları görülmeye başladı. Sabah gazetesinin haberine göre bir insan kaynakları sitesinde kontrollü normale geçiş sinyalinin verildiği Şubat ayında personel ilanlarında da hareketlilik başladı.

01-31 Ocak ve 01 Şubat-03 Mart tarihlerinde 31 günlük verilerin karşılaştırılmasıyla elde edilen sonuçlara göre Şubat'ta tüm sektörlerdeki firmaların verdiği ilan sayısı yüzde 20 arttı.

Bu dönemde eleman bulmak için giriş yapan firma sayısı yüzde 115 artış gösterdi. Veriler sektörel bazda incelendiğinde ise en çok ilan artışı perakende sektöründe görüldü.

En çok ilan mağazacılık sektöründe

Şubat ve Mart'ın ilk haftasını kapsayan dönemde, Ocak ayına göre en çok ilan yüzde 109 ile mağazacılık ve perakende sektöründe verildi. Bu artıştaki en büyük payın hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının gevşetilmesiyle birlikte mağazaların canlanacağı öngörüsünden kaynaklandığı düşünülüyor.

Yeme-içe sektöründe eleman arayışı yüzde 70 arttı

Yeni dönemde kapılarını kısıtlı da olsa açan kafe, restoran, pastane gibi yeme-içme sektöründeki firmaların da ilanları Ocak ayına göre Şubat-Mart'ta yüzde 70 arttı. Bu oran yeni sezona hazırlanan turizm sektöründe ise yüzde 40 oldu.

1 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında ocak ayına göre en çok ilan verilen pozisyon ise yüzde 90 ile garson oldu. Bunu yüzde 80 ile temizlik elemanı, yüzde 50'yle barista, yüzde 50'yle depo elemanı ve yüzde 30'la aşçı takip etti.

İstihdamdaki asıl hareketin tam normalleşmeyle başlayacağını belirten sektör temsilcileri, bunun ise 15 Mayıs'tan itibaren olacağına işaret ediyor.