Norveç'te yeni sosyal medya yasası: Fotoğrafta photoshop yaptığını belirtmemek suç sayılacak

Arşiv
Arşiv

Sosyal medya, boş zamanlarımızda eğlenceli vakit geçirmek için güzel bir seçenek olsa da gördüğümüz fotoğraflar farkında olmadan psikolojimizi kötü etkileyebiliyor. Örneğin sürekli güzel anlarına şahitlik ettiğimiz insanları kendi hayatlarımızla karşılaştırarak, sırf bir insanın sadece iyi zamanlarını gördüğümüz için kendimizi yetersiz hissedebiliyoruz. Aynı durum, güzelliğin ön planda olduğu fotoğraflarda da geçerli ve toplumun standart güzellik algısına uyum sağlamaya çalışırken photoshop'u biraz fazla kaçıranlar için de geçerli.

Gerçekte öyle olmamalarına rağmen kendilerini öyle güzel hissettikleri için fotoğraflarına photoshop uygulayan çoğu insanın yaptığı şey aslında bir nevi takipçilerini kandırmak. Bunun önüne geçmek için atılan ilk adım Norveç'ten geldi ve Çocuk ve Aile Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yasaya göre bundan böyle Norveç'te ikamet eden sosyal medya kullanıcıları, photoshop uygulanan fotoğraflarında değişiklik yapıldığını belirtmek zorunda kalacak. Kullanıcılar bu değişikliği, bakanlığın tasarladığı bir logo aracılığıyla belirtecek.

Yasayı ihlal edene önce para sonra hapis cezası

Gerçekçi olmayan güzellik standartlarıyla mücadele etmek istediğini belirten Norveç, bu tarz paylaşımların insan psikolojisini etkileyebildiğini ve insanların sosyal medyada sürekli olarak kusursuz bir surat görmesinin kendisini yetersiz hissettireceğini dile getiriyor. Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı, bu tür paylaşımların kusursuz vücut baskısı oluşturduğunun altını çizerek bahsettiğimiz yasayı meclise sundu ve yasa oy çoğunluğu ile birlikte onaylandı.

Yasanın tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceği henüz kesin değil ancak yeni yasaya göre Facebook, Instagram ve Twitter gibi onlarca sosyal medya platformunda yapılan herhangi bir fotoğraf paylaşımında düzenleme varsa, kullanıcıların bu değişikliği belirtmesi gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Türkiye'de bulunan influencerlar artık reklam yaparken nasıl işbirliği uyarısında bulunmaları gerekiyorsa, aynı kural düzenlenen fotoğraflar için de geçerli olacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >