Öğretmenlerimizin değerini tüm gerçekçiliğiyle beyaz perdeye döken 10 film

Bugün 24 Kasım münasebetiyle elleri öpülesi öğretmenlerimizi bir kez daha güzelliklerle anıyoruz. Fakat şunu da biliyoruz ki; değerli şeyleri bir güne sığdırmak mümkün değil. İşte bu yüzden sadece bir gün değil her an öğretmenlerin kıymetini hatırlatacak 10 filmi sizlerle buluşturduk.

Black 
Sağır ve gözleri görmeyen Michelle büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Babası onu bir kliniğe kapatmayı bile düşünür. Ama Michelle'nin hayatı Debraj Sahai ile değişecektir. Bu özel eğitim öğretmeni gönüllü olarak Michelle ile ilgilenir. 

Onun kimsenin tahmin bile edemeyeceği üst seviyelere ulaştığı yolda her zaman yanındadır. Helen Keller'in gerçek yaşamının anlatıldığı kitaptan uyarlanan film Hint yapımı.
Black Sağır ve gözleri görmeyen Michelle büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Babası onu bir kliniğe kapatmayı bile düşünür. Ama Michelle'nin hayatı Debraj Sahai ile değişecektir. Bu özel eğitim öğretmeni gönüllü olarak Michelle ile ilgilenir. Onun kimsenin tahmin bile edemeyeceği üst seviyelere ulaştığı yolda her zaman yanındadır. Helen Keller'in gerçek yaşamının anlatıldığı kitaptan uyarlanan film Hint yapımı.
Ölü Ozanlar Derneği 
Robin Williams'ın başrolü oynadığı film Tom Schulman'a en iyi senaryo ödülünü getirmiştir. Welton Akademisi sıkıcı, disiplinli ve başarıya odaklanmış bir okuldur. Çevresi tarafından adı olan saygın bir kurumdur. 

Öğrenciler okulun ve idarecilerin tutumlarından oldukça sıkılmışlardır. Okula yeni gelen İngilizce Öğretmeni John Keating okulun statükocu tavrının tam zıddı bir yapıdadır ve her şey değişecektir.
Ölü Ozanlar Derneği Robin Williams'ın başrolü oynadığı film Tom Schulman'a en iyi senaryo ödülünü getirmiştir. Welton Akademisi sıkıcı, disiplinli ve başarıya odaklanmış bir okuldur. Çevresi tarafından adı olan saygın bir kurumdur. Öğrenciler okulun ve idarecilerin tutumlarından oldukça sıkılmışlardır. Okula yeni gelen İngilizce Öğretmeni John Keating okulun statükocu tavrının tam zıddı bir yapıdadır ve her şey değişecektir.
Koro
Clement Mathieu bir yatılı okula müdür olarak atanır. Normalde müzik öğretmeni olan Mathieu, öğrencilerin asi ve kural tanımaz davranışlarından çok yorulur. Müziğin gücünden destek alarak zorlukları aşmaya çalışır.
Koro Clement Mathieu bir yatılı okula müdür olarak atanır. Normalde müzik öğretmeni olan Mathieu, öğrencilerin asi ve kural tanımaz davranışlarından çok yorulur. Müziğin gücünden destek alarak zorlukları aşmaya çalışır.
Özgürlük Yazarları
Erin idealleri olan genç bir öğretmendir. Hitap ettiği sınıftaki öğrencileri ise farklı ırklardan oluşan çok çeşitli kişilerdir. Dışarıda bambaşka hayatları olan öğrencilerin sınıf içinde birbirlerine karşı düşmanca tavırları vardır. 

Erin, öğrenciler tarafından fazla idealist olması sebebiyle eleştirilir. Onların düşüncelerini de dikkate alan Erin artık yavaş yavaş öğrencilerle iletişim kurup sınıfta olumlu duygular estirecektir. Özgürlük Yazarları, gerçek bir hikaye sunuyor bizlere.
Özgürlük Yazarları Erin idealleri olan genç bir öğretmendir. Hitap ettiği sınıftaki öğrencileri ise farklı ırklardan oluşan çok çeşitli kişilerdir. Dışarıda bambaşka hayatları olan öğrencilerin sınıf içinde birbirlerine karşı düşmanca tavırları vardır. Erin, öğrenciler tarafından fazla idealist olması sebebiyle eleştirilir. Onların düşüncelerini de dikkate alan Erin artık yavaş yavaş öğrencilerle iletişim kurup sınıfta olumlu duygular estirecektir. Özgürlük Yazarları, gerçek bir hikaye sunuyor bizlere.
Canım Öğretmenim
Göçmen olan Lazhar, öğrencileri tarafından çok sevilen ama intihar etmiş bir öğretmenin yerine aceleyle işe alınır. Bu sınıf taki öğrenciler de kendisi gibi kötü günler geçirmiştir. Zamanla öğrencilerine alışır öğrencileri de onu çok sever. Ama Lazhar'ın geçmişini ve yaşadığı sıkıntıları kimse bilmemektedir.
Canım Öğretmenim Göçmen olan Lazhar, öğrencileri tarafından çok sevilen ama intihar etmiş bir öğretmenin yerine aceleyle işe alınır. Bu sınıf taki öğrenciler de kendisi gibi kötü günler geçirmiştir. Zamanla öğrencilerine alışır öğrencileri de onu çok sever. Ama Lazhar'ın geçmişini ve yaşadığı sıkıntıları kimse bilmemektedir.
İki Dil Bir Bavul
Türkçe öğretmeni, Doğu'da Kürt nüfusun yoğun olduğu bir köye atanır. Ne kendisi Kürtçe bilmektedir ne çocuklar Türkçe. Bir yıl boyunca onlara Türkçe öğretmeye, iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmeye çalışır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir kültür içindeki yalnızlığına, öğrencilerin değişim ve ilerlemelerine tanık oluyoruz.
İki Dil Bir Bavul Türkçe öğretmeni, Doğu'da Kürt nüfusun yoğun olduğu bir köye atanır. Ne kendisi Kürtçe bilmektedir ne çocuklar Türkçe. Bir yıl boyunca onlara Türkçe öğretmeye, iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmeye çalışır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir kültür içindeki yalnızlığına, öğrencilerin değişim ve ilerlemelerine tanık oluyoruz.
Sınıf
François Marin ve meslektaşları birbirinden farklı kültürdeki öğrencilerin olduğu zor sınıfların öğretmenleridir. Olumsuz davranışlar, düşük maaş alan öğretmenlerin idealistlik ve çalışkanlık şevklerini kırar. François ise olumlu bir sınıf ortamı oluşturmakta kararlıdır ve kendine has yöntemleri vardır.
Sınıf François Marin ve meslektaşları birbirinden farklı kültürdeki öğrencilerin olduğu zor sınıfların öğretmenleridir. Olumsuz davranışlar, düşük maaş alan öğretmenlerin idealistlik ve çalışkanlık şevklerini kırar. François ise olumlu bir sınıf ortamı oluşturmakta kararlıdır ve kendine has yöntemleri vardır.
İmparatorlar Kulübü
St. Benedict's Akademi'de eğitmenlik yapan ve mesleğine tutkuyla bağlı olan William Hundert'ın sınıfına yeni öğrenciler gelmiştir. Ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell de bunlardan biridir. “The Emperor's Club” isimli geleneksel yarışma için öğrencilerin ilk üçe girmesi gerekmektedir. Bell ile birlikte durumlar değişecektir.
İmparatorlar Kulübü St. Benedict's Akademi'de eğitmenlik yapan ve mesleğine tutkuyla bağlı olan William Hundert'ın sınıfına yeni öğrenciler gelmiştir. Ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell de bunlardan biridir. “The Emperor's Club” isimli geleneksel yarışma için öğrencilerin ilk üçe girmesi gerekmektedir. Bell ile birlikte durumlar değişecektir.
Kara Tahta
Belgesele yakın bir tarzda çekilen film, İran kırsalında sırtlarında tahtalarla kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsünü anlatıyor. Bu tahtalar yalnızca eğitim amaçlı değil, seyyah gibi gezerken kendilerini korudukları bir kalkan görevi de görüyor. Geçtikleri her yerde savaşın ve yoksulluğun izlerini görebilmek mümkün.
Kara Tahta Belgesele yakın bir tarzda çekilen film, İran kırsalında sırtlarında tahtalarla kendilerine öğrenci arayan öğretmenlerin öyküsünü anlatıyor. Bu tahtalar yalnızca eğitim amaçlı değil, seyyah gibi gezerken kendilerini korudukları bir kalkan görevi de görüyor. Geçtikleri her yerde savaşın ve yoksulluğun izlerini görebilmek mümkün.
Her Çocuk Özeldir
Bir Aamir Khan filmi, diğer çeviri ismiyle Yerdeki Yıldızlar. Bazı harfleri, sayıları, şekilleri diğer arkadaşları gibi algılayamayan bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca tembel muamelesi görmesini anlatır. Akademik anlamda arkadaşlarından hep geride kalmıştır. 

Yatılı okula verildiğinde tanıştığı resim öğretmeni onun hayatını değiştirecektir. Aslında öğrencinin kimsenin fark etmediği özel bir durumu vardır. Pek çok bilim adamında olduğu gibi.
Her Çocuk Özeldir Bir Aamir Khan filmi, diğer çeviri ismiyle Yerdeki Yıldızlar. Bazı harfleri, sayıları, şekilleri diğer arkadaşları gibi algılayamayan bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca tembel muamelesi görmesini anlatır. Akademik anlamda arkadaşlarından hep geride kalmıştır. Yatılı okula verildiğinde tanıştığı resim öğretmeni onun hayatını değiştirecektir. Aslında öğrencinin kimsenin fark etmediği özel bir durumu vardır. Pek çok bilim adamında olduğu gibi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >