Okul çantaları 'mezar' oldu

UNICEF tarafından Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde yapılan çarpıcı çalışmadan bir görüntü
UNICEF tarafından Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde yapılan çarpıcı çalışmadan bir görüntü

UNICEF, dünya liderlerinin dikkatini çekebilmek başarılı bir çalışmaya imza attı. Her biri geçen yıl çatışma ve savaşlarda ölen çocuğu temsil eden 3 bin 758 okul çantası, BM Genel Merkezi'nde sergilendi. Çantalarla oluşturulan 'temsili mezarlık' büyük ilgi gördü.

UNICEF, eylül ayının son haftası BM Genel Kurulu Görüşmeleri için dünya liderlerinin toplanacağı BM Genel Merkezinin bahçesini, savaş ve çatışmalardaki çocuk ölümlerine dikkati çekmek amacıyla okul çantaları ile mezarlık haline getirdi.

3 bin 758 okul çantası kullanıldı

Her biri geçen yıl çatışma ve savaşlarda ölen çocukları temsil eden 3 bin 758 okul çantasıyla oluşturulan 'temsili mezarlık' ile dünya liderlerine çocukların korunması çağrısı yapıldı.

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, yaptığı açıklamada, her zaman umudun simgesi olan okul çantalarının bu sefer mezar olduğunu ve bu şekilde savaş ve çatışmalarda ölen çocuklara dikkati çekmek istediklerini ifade etti.

12 binden fazla çocuk savaş mağduru

BM verilerine göre, geçen sene savaş ve çatışma bölgelerinde 12 binden fazla çocuk hayatını kaybetti, yaralandı ve sakat kaldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >