Okullar 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlayacak mı?

Bilim Kurulu'nun tavsiyesi ile okullar 15 Şubat'ta açılabilir.
Bilim Kurulu'nun tavsiyesi ile okullar 15 Şubat'ta açılabilir.

15 Şubat'ta başlayacak olan ikinci yarıyıl eğitimi için veliler ve öğrencilerin akıllarında bir takım soru işaretleri var. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 'okulların açılmasını önemsiyoruz' açıklaması daha önce alınan 'ilke' kararını hatırlattı. Buna göre okullar 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlayacaktı.

GZT'nin ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı kaynakları, ilke kararına göre okulların açılmasının öngörüldüğünü fakat o günkü şartlara göre bu kararın tekrar gözden geçirileceğini belirtti. 5 Şubat'ta yapılacak toplantıyla alınacak karar; Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyesi, şartlar ve koşullar sağlanırsa okulların açılması yönünde olacak.

Milli eğitim Bakanlığı'nın almış olduğu ilke kararına göre okullar yüz yüze eğitime 15 Şubat'ta başlayacaktı. Öğretmen ve öğrencilerin sağlığını riske atmadan bir tablo ortaya koyduklarını dile getiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin nerede başlayacağı nerede duracağına dair kararları alacaklarını belirtti

Selçuk, 15 Şubat'la alakalı olarak hangi sınıfların ne şekilde açılacağına dair söz konusu tarihten 2 hafta önce net bir tablonun karşılarına çıkacağını kaydetti. Bu da 5 Şubat'ta yapılacak olan toplantıyla belirlenecek.

Okullar yüz yüze eğitime başlayacak mı?

GZT'nin ulaştığı Milli Eğitim Bakanlığı kaynakları, şu anda ilke kararı olmasına karşın okulların 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlayacağı yönünde kesin bir kararın olmadığını belirtiyor.

Okullarda yüz yüze eğitimin başlaması için o günün şart ve koşullarının sağlanmış olması gerekiyor. Yetkililer, bütün eğitim kurumlarının açılması yönünde bir isteklerinin olduğunu da belirtirken bu kararın 5 Şubat'ta alınacağına işaret ediyor.

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan öğrenciler böyle görüntülenmişti.
Ellerinde Türk bayrakları taşıyan öğrenciler böyle görüntülenmişti.

Bilim Kurulu'nun vereceği kararla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın da bu doğrultuda adım atması bekleniyor. Şu an herhangi bir sınıf için okulların açılmasının ön şartı ise salgınla ilgili teknik parametrelerdeki belirsizlikler olarak gösteriliyor.

Bakan Selçuk ne demişti?

CNN Türk'te yayınlanan 'Ne oluyor?' programına katılan Ziya Selçuk, okulların açılmasına ilişkin konuşmuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Selçuk, "Başlangıçta açılsın veya açılmasın gibi tartışmalar oldukça yoğundu ama şu anda açılsın noktasında ciddi bir beklenti var. Bizim asıl baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kabinenin alacağı kararlarla bağlantılı. İlke olarak, okulun açılmasını çok önemsiyoruz. Bütün dünyadaki ülkelere baktığımızda başka ülkeler ne kadar açık tuttu? Benzer salgın süreci olan ülkeler dahil. Biz ne kadar açık tuttuk? Bir karşılaştırma yaptığımızda biz aslında çok kontrollü gittik. Bizim okullarımızın açık olma süreci, çok daha az. 15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili zaten bir ilke kararı aldık. Bunun ne şekilde olacağına dair de geçmişten gelen deneyimlerimiz de var. İki gün iki gün bölmek gibi ya da belli sınıf seviyelerinde kademeli olarak açmak gibi. Çok farklı senaryolarımız, uyguladıklarımız ve uygulamadıklarımız var." yanıtını verdi.

  • Öğretmen ve öğrencilerin sağlığını riske atmadan bir tablo ortaya koyduklarını dile getiren Selçuk, eğitimin nerede başlayacağı nerede duracağına dair kararları alacaklarını söyledi.

Selçuk, 15 Şubat'la alakalı olarak hangi sınıfların ne şekilde açılacağına dair söz konusu tarihten 2 hafta önce net bir tablonun karşılarına çıkacağını kaydetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >