Onlar ABD Temsilciler Meclisinin ilk Müslüman kadın üyeleri

ABD'de ara seçim sonuçlandı. İki eyaletten seçilen Müslüman kadınlar, ABD tarihine geçti.
ABD'de ara seçim sonuçlandı. İki eyaletten seçilen Müslüman kadınlar, ABD tarihine geçti.

ABD'de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Temsilciler Meclisi'ne girebilmek için yarışan iki Müslüman kadın, ABD tarihine geçti. Filistin asıllı Rashida Tlaib Michigan'dan, Somali asıllı Ilhan Omar ise Minnesota eyaletinden yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi'ne giren 'ilk Müslüman kadın üyeler' oldu.

ABD'deki ara seçimler bitti, resmi olmayan sonuçlarına göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı.

"İlk Müslüman kadın üyeler"

ABD'de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak "Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler" olmayı başardı.

Seçmenlerin, Senatodaki 35, Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gittiği ülkede her ikisi de Demokrat Partiden aday olan Tlaib ve Omar zaferini ilan etti.

Somali asıllı Ilhan Omar, zaferi kutladı.
Somali asıllı Ilhan Omar, zaferi kutladı.

"Amacım, İslam'ı temsil etmek"

Michigan eyaletinin 13. bölgesinden aday olan Tlaib'in, bu bölgeyi elinde bulunduran eski Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi John Conyers'in, hakkında çıkan cinsel taciz iddialarından sonra görevinden istifa etmesi ve karşısına Cumhuriyetçi rakip bir adayın çıkmaması üzerine seçimi kazanacağına kesin gözle bakılıyordu.

Seçim öncesi ABD medyasına röportaj veren Rashida Tlaib, "Amacım; inancımla Kongrede caka satmak değil, herkese söylediğim gibi kamu hizmeti gibi etkili bir yolla İslam'ı temsil etmek." ifadesini kullanmıştı.

Rashida Tlaib, Filistin asıllı.
Rashida Tlaib, Filistin asıllı.

Başörtülü ilk Müslüman kadın üye

Öte yandan, Minnesota eyaletinin 5. bölgesinden seçimlere giren Somali asıllı Ilhan Omar, Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında galip gelerek ABD Kongre üyesi seçildi.

  • ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi olan Omar, Temsilciler Meclisinde aynı bölgeyi temsil eden kadın üye Keith Ellison'ın yerine geçti.

Omar, ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi oldu.
Omar, ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi oldu.

4 yıl mülteci kamplarında yaşadı

ABD'ye 12 yaşında gelen ve öncesinde 4 yıl mülteci kamplarında yaşayan Ilhan Omar, önceliklerinden birinin ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmenlik politikalarına karşı durmaya devam etmek, daha sonra siyasi olarak tek ödemeli sağlık sistemi ve silah kontrolü gibi politikaları savunmak olduğunu belirtmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >