Organ bağışı hayat kurtarır! Beyin ölümü gerçekleşen hasta 4 kişinin hayatını kurtardı

Organ bağışı
Organ bağışı

Samsun’da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın bazı organları, organ bekleyen hastalara nakledildi.

Samsun'da beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları hayat kurtardı. Organ Bağışı Birimi yetkilileri, aile ile görüşerek organ bağışı için onay aldı. Sağlık Bakanlığı Organ Bağışı Koordinatörlüğü ile beraber gerekli organizasyonlar yapılarak, organ nakli süreci başlatıldı.

Uzman ekiplerin hızlı ve titiz bir şekilde çalışmasıyla, hastanın kalp, karaciğer ve böbrekleri başka hayatlara umut olmak için yola çıkarıldı.

Organ bağışı
Organ bağışı

Hastane Başhekimi Dr. Adem Dirican, “Hastanın takip ve tedavisinde tüm ekip arkadaşlarımızla çok çaba sarf ettik; ne yazık ki bütün müdahalelere rağmen hasta tedaviye yanıt vermedi. Beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesiyle görüşüldü, organ bağışında bulunmayı kabul etmeleri üzerine harekete geçildi. Adeta zamanla yarışılan yoğun ve yorucu sürecin sonunda organlar, nakil bekleyen hastalara ulaştırıldı. Organ bağışı bekleyen hastaların nakil dışında hayatta kalma oranları çok düşüktür. Bugün sağlıklı olan herkes, yarın nakil adayı olabilir. Herkesin organ bağışına bu anlayışla bakması gerekir. Beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesine ve özveri ile çalışıp sürecin başarılı şekilde yürütülmesini sağlayan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >