Orman yangınlarında son durum: 5 ilde 13 yangın devam ediyor

Muğla'daki yangın böyle görüntülendi.
Muğla'daki yangın böyle görüntülendi.

Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesi sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ni yaptığı son açıklamaya göre; 47 ilde 209 yangın kontrol altına alındı. 5 ilde 13 noktada ise alevlerle mücadele devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 5 ilde 13 orman yangınının kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Son 10 günde ise 47 ilde 209 orman yangının kontrol altına alındı.

Yurt genelinde birçok ilde art arda başlayan orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınları hakkında detay durumunu açıkladı. Buna göre; Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ve Yatağan ilçelerinde 8, Aydın'ın Karacasu ve Bozdağan ilçelerinde 2, Isparta'nın Sütçüler ilçesinde 1, Karabük merkezde 1, Burdur'un Gölhisar ilçesinde 1 yangın devam ediyor.

Bakan Pakdemirli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ormanın kahramanlarının 5 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 10 günde ise 47 ilde 209 orman yangını kontrol altına alındı" dedi.

Orman yangınlarında son durum

Muğla

Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklidere, Yılanlı, Seydikemer ve Yatağan olmak üzeren 7 ilçesinde, 8 adet yangın devam ediyor.

Bölgede devam eden yangınlar, Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen ekiplerin de katkılarıyla havadan ve karadan kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Yangını izleyen vatandaşlar böyle görüntülendi.
Yangını izleyen vatandaşlar böyle görüntülendi.

Dün öğleden sonra Yatağan ilçesinde Hacıveliler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Rüzgarın etkisiyle geniş alana yayılan yangını kontrol altına almaya çalışan ekipler, havadan ve karadan müdahale ediyor.

Aydın

Aydın'ın Karacasu ve Bozdoğan ilçelerinde iki adet orman yangınına müdahaleler sürüyor.

Muğla'nın Yatağan ilçesinden Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan orman yangınına da müdahale ediliyor. Dün akşam havanın kararmasıyla birlikte havadan söndürme çalışmalarının durduğu bölgede Orman İşletme, Aydın İtfaiyesi, bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının uzman ekiplerinin karadan müdahalesi devam ediyor.

Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan yangın nedeniyle 2 mahalle tedbir amaçlı boşaltıldı.
Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan yangın nedeniyle 2 mahalle tedbir amaçlı boşaltıldı.

Rüzgarın etkisiyle Akçaova Mahallesi'ne ulaşan ve dün öğle saatlerinde Gökbel Dağı'na sıçrayan yangına, gece boyunca karadan müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine, havanın aydınlanmasıyla helikopterler de destek veriyor.

Gece boyunca gönüllü vatandaşlar da yangının söndürülmesi için çalışmalara kazma ve küreklerle destek verdi.

Bölgedeki 6 mahallenin belirli bölümlerinin tahliye edildiği yangını söndürme çalışmalarında 6 helikopter ve çok sayıda arazöz kullanılıyor.

Isparta

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına ekipler müdahale ediyor. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı'nda başlayan yangının söndürülmesi için ekipler, büyük çaba gösteriyor.

Karabük

Karabük'ün Merkez ilçesinde devam eden orman yangınına müdahale ediliyor.

Aynı ormanlık alanda yeniden çıkan ikinci yangına vatandaşlar ve İl Özel İdaresi personelleri yangın tüpleri ile müdahale etti.

Merkeze bağlı Melise ve Ödemiş köyleri bölgesinde çıkan yangına ilk müdahale yapılmak üzere Karabük İl Özel İdaresine ait yangın tüpleri getirildi.

Karabük’te aynı alanda 2 orman yangını çıktı
Karabük’te aynı alanda 2 orman yangını çıktı

Tren yolu ile taşınan yangın tüplerini alan vatandaşlar ve personeller yangına ilk müdahale edenlerden oldu.

Bölgenin dağlık ve sarp bölge olması nedeniyle ekiplere zaman zaman zor anlar yaşatan yangın saatlerce mücadelenin ardından kısmen kontrol altına alındı.

Yangın nedeniyle yaklaşık 45 dönüm alanın zarar gördüğü öğrenilirken, soğutma çalışmaları halen sürüyor.

Burdur

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bir adet yangın devam ediyor.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >