Orman yangınlarıyla mücadelede 14. gün: Müdahale sürüyor

İki yangına müdahale sürüyor
İki yangına müdahale sürüyor

Türkiye'nin yangınla mücadelesi sürüyor. Orman Bakanı Pakdemirli, Aydın-Bozdoğan'da çıkan orman yangının kontrol altına alındığını açıkladı. 270 orman yangınının 268'i kontrol altına alındı. Muğla'nın Köyceğiz ve Milas bölgelerindeki yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Türkiye'nin 43 ilinde çıkan 270 orman yangınından 268'i kontrol altına alındı.

Yangınlarla mücadeledeki son durumu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladı. Pakdemirli, "Aydın Bozdoğan'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı" dedi.

Muğla

Yangın bölgesinde 4 uçak, 38 helikopter, çok sayıda arazöz, iş makinesi, itfaiye aracı, su tankeri ve TOMA ile çeşitli kurumlara ait araçlar kullanılıyor.

Bölgede binin üzerinde orman personeli görev yapıyor. Yangınların kontrol altına alınması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Milas'ın Ören Mahallesi Fesleğen mevkisindeki orman yangınlarını kontrol altına alabilmek için de çalışma yürütülüyor.

Tahliye edilen mahallelerde kontrol altına alınan alanlarda soğutma çalışmaları yapılıyor. Günün ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla müdahaleye başlandı.

Kavaklıdere ve Menteşe ilçelerinde süren yangınlara müdahale devam ederken, Yatağan Hacıveliler Mahallesi'nde iki gün önce başlayan yangının söndürülmesi için ekipler havadan ve karadan çalışma yapıyor.

Köyceğiz ilçesinde de yaklaşık 12 gündür devam eden yangına müdahale sürüyor.

Milas'ta makilik alanda yangınla mücadele edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, "Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz" dedi.

Aydın

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde akşam saatlerine doğru çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

Konaklı Mahallesi Kemer Barajı yakınlarındaki ormanlık alandan yükselen dumanları görenler, orman işletme ve itfaiyeye bilgi verdi.

Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

İki helikopterin yanı sıra karadan Orman İşletme Müdürlüğü ve Bozdoğan Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın, yaklaşık 6 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alındı.

Ekiplerin bölgedeki soğutma çalışmaları ise sürüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >