Oruç Reis'ten mola: Diplomasiye yeşil ışık yakıldı

Arşiv
Arşiv

Doğu Akdeniz'de sismik çalışmalar yürüten Oruç Reis gemisi NATO'daki teknik görüşmelerin ardından diplomasiye fırsat vermek amacıyla 25 Eylül'e kadar sürmesi beklenen faaliyetlerini sonlandırarak Antalya Limanı'na döndü.

MTA Oruç Reis, Doğu Akdeniz’deki bir aylık faaliyetlerinin ardından önceki gün Navtex süresinin dolmasıyla birlikte kablo ve ekipmanlarını toplayarakAntalya Limanı’na döndü.

Faaliyetlerin 25 Eylül'e dek sürmesi bekleniyordu

Oruç Reis, proje sahasında 10 Ağustos’ta başlattığı araştırma faaliyetleri kapsamında yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanda sismik veri topladı. Proje kapsamında taranması planlanan toplam alan büyüklüğü 15 bin kilometre olarak öngörülüyordu. Oruç Reis’in ilk aşama faaliyetlerinin tamamlanması için 25 Eylül’e kadar bölgede faaliyetlerine devam etmesi bekleniyordu.

28 Ağustos günü, Türkiye kıyılarına yalnızca 2 km uzaklıktaki Meis adasına yaklaşan 'sivil' feribotun askeri misafirleri dikkati çekti. Askeri ekipmanlar ve araçlarla Meis'e gelen Yunan birlikleri, Lozan ve Paris antlaşmalarına göre silahsız statüde olan adayı militarize etti. Yunanistan'ın askeri faaliyetleri yalnızca Meis ile sınırlı kalmadı. Çevredeki diğer adalara da asker sevkiyatı yapıldı. GZT'nin derin araştırmaları ve 'geolocation' metotlarıyla 'silahsız statüdeki' adada neler olduğunu analiz edeceğiz. Bu araştırma önemli çünkü bu çıkarma Yunanistan'ın uluslararası hukuku hiçe saymasının yanı sıra sonuçlarının neler olabileceği hakkında da bilgiler verecek.

Diplomasiye fırsat

Bu doğrultuda geminin limana döndürülmesi kararı, bölgesel sorunların barışçıl çözümü kapsamında diplomasiye fırsat tanımak açısından atılmış bir adım olarak görülüyor. Oruç Reis’in göreve başlamasıyla birlikte Yunanistan’ın tırmandırdığı gerginliğin çözümü için Almanya ara buluculuğundaki girişimlerin sonuç vermemesi üzerine NATO devreye girmiş ve Türkiye ile Yunanistan arasında askeri temsilciler nezdinde ilk temas 10 Eylül’de Belçika’da sağlanmıştı.

NATO'daki teknik görüşme

İki ülke askeri heyetleri arasında NATO karargahında yapılan ve Ayrıştırma Usullerinin ele alındığı teknik toplantıdaaskeri unsurlar arasındaki muhtemel müdahalelerin engellenmesine yönelik tedbirler görüşülmüş ve müteakip toplantının önümüzdeki günlerde yapılması kararlaştırılmıştı. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Ataman ve Cengizhan yardımcı gemileriyle birlikte bölgede son bir aydır yürüttüğü faaliyetler, Türk donanması refakatinde gerçekleştirildi. Oruç Reis’e 8 savaş gemisi eşlik etti.

Yunanistan'ın Türkiye'ye 2 km uzaklıktaki Kızılhisar (Meis) Adası'nı gerekçe göstererek 40 bin kilometrekare kıta sahanlığı olduğunu iddia etmesini Birleşik Krallık üzerinden özetledik