Oscar'a koronavirüs rötarı

Oscar ödülü
Oscar ödülü

Pandemiden dünya çapında en çok etkilenen sektörlerden biri de sinema oldu. Oscar ödülleri gecesi koronavirüs salgını nedeniyle 25 Nisan 2021'e ertelendi. Oscar'a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihi de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldı.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinin verildiği Oscar gecesinin, ABD’de halen devam eden yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Ödül gecesini organize eden Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nden yapılan açıklamada, 28 Şubat 2021’de düzenlenmesi planlanan 93. Oscar ödülleri gecesinin koronavirüs sebebiyle 25 Nisan 2021’e ertelendiği belirtildi.

Açıklamada, "Ödül tarihini uzatmakla, film yapımcılarına, filmlerini bitirip gösterime sokmaları için gerekli esnekliği sağladığımızı ümid ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Başvuru tarihi 28 Şubat 2021'e alındı

Genellikle yıl sonuna kadar yapılan Oscar'a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihinin de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldığı kaydedildi.

ABD’de mart başından beri etkili olan salgına karşı alınan tedbirler çerçevesinde film ve televizyon sektöründe üretim durmuştu.

En son 1981'de ertelenmişti

Oscar ödülleri gecesi en son 1981 yılında, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’a yönelik suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelenmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >