Osmaniye'de nadir görülen bir doğa olayı yaşandı

Gökyüzündeki işık görenleri şaşırttı
Gökyüzündeki işık görenleri şaşırttı

Osmaniye'de gökyüzünde bir ışık hüzmesi görüldü. Işığın, nadir görülen bir doğa olayı olan ateş gökkuşağı olduğu tahmin ediliyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde gökyüzünde aniden ortaya çıkan ışık hüzmesi şaşırttı.

Öğle saatlerinde gökyüzünde birdenbire ortaya çıkan ve bir süre sonra kaybolan gökkuşağına benzer renkleriyle şaşırtan ışık hüzmesini görenler cep telefonuna sarıldı. Birçok kişi tarafından görüntülenen ışık hüzmesi için sosyal medya kullanıcıları dünyada çok nadir görülen bir doğa olayı olan ateş gökkuşağı olduğu yönünde yorumlar yaptı.

"Ufo geldi zannettim"

Cep telefonu ile gökyüzündeki ışık hüzmesini görüntüleyen Hasan Kayabaşı, "Hava güneşli olmasından dolayı bahçeye çıktım. Gökyüzüne baktığımda rengarenk bir ışık belirdi. Aniden ortaya çıktı. Sonra bir süre sabit durduktan sonra hareket ederek kayboldu. Ufo geldi zannettim" dedi.

Vatandaşlardan bazıları ışığı ufo zannetti
Vatandaşlardan bazıları ışığı ufo zannetti

Şehit İbrahim Kundakçı Mahallesi'nde gökyüzündeki gizemli ışıkları gören Ali Bilgin isimli vatandaş ise korkup eve kaçtığını belirterek, "Önce bir ses duydum ses çıkardı. 20 dakika yarım saat gökyüzünde durdu. Ben ufo zannettim ne olduğunu bilemediğim için korktum içeri kaçtım" şeklinde konuştu.

Ateş gökkuşağı nasıl oluşur?

Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından ateş gökkuşağı olarak tanımlanan gizemli ışık dünyada çok nadir görülen bir doğa olayı. 'Circumhorizontal arc' olarak adlandırılan ateş gökkuşağı oluşması için güneşin oldukça yüksek bir konumda bulunması, ufuk sıcaklığının 58 derecenin üzerinde seyretmesi ve gökyüzünde sirüs bulutu olması gerekiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >