ÖSYM Başkanı Aygün, YKS ile ilgili önlemleri açıkladı

Arşiv
Arşiv

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) koronavirüs nedeniyle alınacak önlemleri açıkladı. Aygün, sınav tarihinin geri çekileceği yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, 2 milyon 433 bin 219 adayın başvurduğu YKS ile ilgili sınav günü alınacak önlemleri açıkladı.

"Testi pozitif çıkan yedek sınav binasında sınava girecek"

"Koronovirüse yakalanan adaylar için bir çalışmanız var mı?" sorusunu yanıtlayan Aygün "Sınavın uygulanacağı dönemde koronavirüs testi pozitif olan adaylar ÖSYM Başkanlığımıza başvurmalı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda bu adaylarımız yedek sınav binalarımızda sınava girebilecekler. Henüz böyle bir başvuru almadık" dedi.

Sınavda alınacak önlemler

Aygün "Sınav binasına gelişten güvenlik kontrollerine, salonlara yerleşimden sınav anında kullanılacak maske ve dezenfektana, salondaki görevlilere kadar nasıl bir planlamanız var?" sorusuna şöyle cevap verdi:

ÖSYM olarak 188 sınav merkezinde yaklaşık 2 buçuk milyon adayın gireceği YKS'nin sorunsuz olarak uygulanması için Bilim Kurulu'nun ve Sağlık Bakanlığı'nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz.

  • Sınav binası olarak kullanılacak okullarımızın bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacak. Benzer şekilde üniversitelerimizdeki sınav binaları önüne şeritler çekilerek sadece adayların ve görevlilerin girebileceği ve sosyal mesafe şartlarının sağlanabileceği alanlar oluşturulacak. Sınav binalarına girişleri öncesinde adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecek ve kendi dezenfektanlarını da yanlarında getirebilecek. Sınav salonları ise sınav başlamadan önce ve sınav süresince havalandırılacak. Bina girişinde ve içinde adaylarımızın sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak için sınav görevlilerimiz tarafından yönlendirme ve uyarılar yapılacak.

"Sınav tarihi değişmeyecek"

"Sınav tarihinin tekrar geri çekileceğine ilişkin söylentiler üzerine öğrenciler sosyal medyada tepki gösterdi. Tarihle ilgili sizden görüş alındı mı?" sorusunu yanıtlayan Aygün, şu ifadelerle cevap verdi:

Tarihle ilgili olarak gerekli açıklamalar yapıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak. Artık hepimizin öğrencilerimizin motivasyonunu arttırmak için gayret göstermesi gerekiyor. Bilim Kurulu'nun ve Sağlık Bakanlığı'nın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz.

"Diploma notu birinci dönem notlarıyla hesaplanacak"

"12'nci sınıftaki adaylar birinci dönem notlarıyla diplomalarını alacak. Yüzde 60'a yakın mezunun diploma notları normal bir süreçte hesaplanmıştı. OBP'nin yerleştirme puanlarının hesaplanmasında bir farklılık yapılacak mı?" sorusunu cevaplayan Aygün, "Bu konuda bir farklılık bulunmuyor." dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >