Özgüvenli çocuk yetiştirmenin 2 altın kuralı

Çocukları özgüvenli yetiştirmeye yönelik 2 önemli kural paylaşıldı.
Çocukları özgüvenli yetiştirmeye yönelik 2 önemli kural paylaşıldı.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, çocukları özgüvenli yetiştirmekle ilgili 2 altın kuralı paylaştı. Çocuklukta oluşan özgüvenin 2 ana bileşeni vardır. Biri özdeğerlilik diğeri ise özyeterliliktir diyen Yahşi,''Çocuğunuzun yapabileceği işleri kendisinin yapmasına izin verirken baskıcı tutumunuzla, aşağılamalarınızla ve mukayese etmelerinizle onu değersiz hissettirirseniz çocuğunuzun özgüven oluşumuna zarar verebilirsiniz'' dedi.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, özgüven duygusunun ilk oluşum noktasına bakıldığında bu kavramın oluşum kökeninin bebeklik yıllarına dayandığını söyledi.

'Özgüven kendine güvenin ötesinde kişinin kendine olan saygısı ve kendine olan inancıdır' diyen Psikolog Müjde Yahşi, ''Kişinin güçlü özellikleriyle etrafındakilere faydalı olması ve güçsüz özelliklerinin ise farkında olup onları iyileştirmesidir. Kişinin empati yapabilme becerisi kazanmış olmasıdır. Özgüven kavramı güvenin, değerliliğin, yeterliliğin, empatinin ve özsaygının bütünleşmiş halidir'' dedi.

'Bebeğin ilk ihtiyacı güven'

Yenidoğan bebeğin ilk ihtiyacının temel güven duygusu olduğunu dile getiren Psikolog Müjde Yahşi,“Yani bebek dünyaya gözlerini açtığında kendini ilk olarak güvende hissetmek ister ve isteklerini ağlayarak dile getirir. Bu istekler karnının doyurulması, altının temizlenmesi ve kucağa alınması gibidir. Eğer bu istekler, istediği an ve yeteri kadar gerçekleşmezse bebek kendini güvensiz hisseder. Dolayısıyla bebek ben sevilmeye değer biri değilim başkaları da güvenilir değil şeklinde bilinçdışı bir inanç geliştirmeye başlar. İşte özgüvendeki temel güven duygusunun oluştuğu yer tam olarak burasıdır'' diye konuştu.

Çocuğunuza özgüven aşılamak için ona güven duygusunu vermeniz gerekiyor.
Çocuğunuza özgüven aşılamak için ona güven duygusunu vermeniz gerekiyor.

'Çocuklar üzerinde baskıcı olmayın'

Psikolog Müjde Yahşi, ''Temel güven duygusunu sağlıklı geçirmiş ve 1.5 yaşlarına gelmiş bir bebek artık özgüven temellerini oluşturmak için ebeveyninden 2 şey istediğini bana değer verdiğini hissettir ve bana yeterlilik hissini aşıla vurgulayarak, Yani çocuklukta oluşan özgüvenin 2 ana bileşeni vardır. Biri özdeğerlilik, bir diğeri ise özyeterliliktir. Her iki duygunun da çocukta sağlıklı şekilde birlikte oluşması gerekir ki çocukta özgüven oluşabilsin.

Örneğin; çocuğunuza değerlilik hissi verirken yeterlilik hissini eksik bırakırsanız, çocuğunuz özgüven oluşumunu tamamlayamaz. Yani çocuğunuzu büyütürken sözlerinizle ve davranışlarınızla ona değerli olduğunu hissettirirken, koruyucu tutumunuzla onun özbecerilerinin gelişmesine mani olursanız çocuğunuzun özgüven oluşumuna zarar verebilirsiniz. Ya da çocuğunuza bu defa yeterlilik hissi verirken değerlilik hissini eksik bırakırsanız çocuğunuz yine özgüven oluşumunu tamamlayamaz. Yani çocuğunuzun yapabileceği işleri kendisinin yapmasına izin verirken baskıcı tutumunuzla, aşağılamalarınızla ve mukayese etmelerinizle onu değersiz hissettirirseniz çocuğunuzun özgüven oluşumuna zarar verebilirsiniz'' diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >