Pamukkale travertenlerinde siyam ikizi kaplumbağa bulundu

Kaplumbağalar Pamukkale Üniversitesi'nde alanında uzman kişilere teslim edildi
Kaplumbağalar Pamukkale Üniversitesi'nde alanında uzman kişilere teslim edildi

Dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri bölgesinde siyam ikizi kaplumbağalar bulundu. Kaplumbağalar Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) koruma altına alındı. Uzmanlar henüz 2-3 aylık olan kaplumbağaları yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Gezi için Pamukkale travertenlerine giden bir turist, bölgede yürüdüğü sırada yerde kaplumbağa yavrusunu fark etti.

Vücutları yapışık iki başlı kaplumbağa, haber verilmesi üzerine Pamukkale'ye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Koruma altına alındılar

Daha sonra PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Serdar Düşen ve Prof. Dr. Eyüp Başkale'ye teslim edilen yapışık kaplumbağalar, incelenmek üzere laboratuvara götürüldü.

Prof. Dr. Başkale, gazetecilere, henüz 2-3 aylık olduğunu değerlendirdikleri kara kaplumbağasını yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kaplumbağalar koruma altına alındı
Kaplumbağalar koruma altına alındı

"Yaşatmaya çalışacağız"

Yapışık haldeki kaplumbağayı bir süre inceleyeceklerini belirten Başkale şunları kaydetti:

"Yakından baktığımızda bu türün siyam ikizi olduğunu da görebiliyoruz. Biraz daha detaylı bakınca mide kısmından başlamak üzere sindirim sisteminin tek bir açıkla dışarıya çıktığını görüyoruz. Aynı şekilde arka bacaklarda tek bir bireye aitmiş gibi görünüyor. Böyle bir türün doğada yaşaması çok zor. Biz de bu siyam ikizi kaplumbağaları laboratuvarımızda yaşatmaya çalışacağız, umarım başarılı oluruz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >