Para Cemal Kaşıkçı cinayetini unutturdu

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında protestoların hedefi olan 'Çöl Davosu'na katılım beklenenden fazla oldu.
Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında protestoların hedefi olan 'Çöl Davosu'na katılım beklenenden fazla oldu.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman önderliğinde gerçekleştirilen ‘Çöl Davosu’ olarak adlandırılan ‘Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı’nda (FII) batının sözde protestosuna rağmen 56 milyar dolarlık iş anlaşması yapıldı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, 3 günlük konferans sırasında 56 milyar dolar değerinde 25’den fazla anlaşma imzalandığını belirterek, “İmzalanan sözleşmelerin çoğu ABD şirketlerine ait. ABD, Suudi ekonomisinin önemli bir parçası olmaya devam edecek çünkü bizi ilgilendiren çıkarlar, konferansın başarısız boykot kampanyasıyla zayıflatılmasından daha büyük” dedi.

Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda vahşice katledilmesinden sonra dünyaca ünlü siyaset ve girişimcilerin bu toplantıyı boykot etmesi, milyarlarca dolarlık yatırımın yapılmasına engel olmadı.

  • Konferans sonrasında ‘Yine para konuştu’ yorumları yapıldı.

Dünya devleriyle 25 anlaşma imzalandı

3 günlük konferansta toplam 56 milyar dolarlık anlaşma yapıldı.
3 günlük konferansta toplam 56 milyar dolarlık anlaşma yapıldı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Batı tarafından resmen boykot edilen konferans sırasında petrol, gaz ve ulaşım sektörlerinde milyar dolarlık anlaşmaların gerçekleştirildiği Suudi Arabistan devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

  • Konferansta Suudi Arabistan’ın Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton gibi şirketlerle petrol, doğalgaz, sanayi ve altyapı sektörlerinde 25 ayrı anlaşma yapıldı.

Aramco ile 34 milyar dolarlık 14 anlaşma

Invest Saudi konferansından dünyaca ünlü şirketler dev anlaşmalara imza attı.
Invest Saudi konferansından dünyaca ünlü şirketler dev anlaşmalara imza attı.

Sadece Suudi Arabistan petrol firması Aramco’nun değeri 34 milyar dolar olan 14 anlaşma yaptığı açıklanırken, Prens Muhammed Bin Salman’ın yapılan anlaşmaların bir kısmını nisan ayında Paris’te yaptığı ziyaret esnasında hazır hale getirdiği belirtildi. Bin Salman Paris’te başta Total olmak üzere bir çok Fransız firması ile 12 milyar dolarlık iş anlaşması görüşmeleri yapmıştı.

Rusya: Suudi reformlar desteklenmeli

Veliaht Prens Selman konferansın beklentilerini karşıladığını açıkladı.
Veliaht Prens Selman konferansın beklentilerini karşıladığını açıkladı.

Prens Salman konferansının açılışında Suudi Arabistan televizyonu El Ekberiya’da yayınlanan görüntülere göre izleyenler tarafından ayakta alkışlanarak karşılandı. Prens konferans sonrasında da sonuçlardan mennun olduğunu açıkladı.

  • Konferansa Rusya’nın kalabalık bir heyetle katılmasıysa dikkat çekti.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kiril Dmitriyev, Riyad’da Reuters’a yaptığı açıklamada, Kaşıkçı cinayetinin soruşturulması ve sorumlularının cezalandırılması gerektiğini ancak Suudi Arabistan’ın reformlarının önemli ve “desteklenmeye değer” olduğunu söyledi.

Rusya 5 milyar Dolar'lık imza attı

İngiliz Times gazetesi ise Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle bazı Batılı şirketler ve hükümetler tarafından boykot edilirken Rusya’nın konferansta 5 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzaladığını yazdı. Konferansta Rusya’nın Hermitage müzesinin Suudi Arabistan’da şubesinin açılmasına dair de bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

  • St. Petersburg’da yer alan müzenin direktörü Mikhail Pyotrovski’nin, Prens Selman’ın boykota rağmen katılım sağlayan Rus ve Çinli yetkililere teşekkür ettiğini ve “Artık en iyi dostlarımızın ve düşmanımızın kim olduğunu biliyoruz” dediğini aktaran Times’ın haberi şöyle devam etti: “Suudi ve Rus varlık fonları Rusya’nın Arktik bölgesinde 5 milyar dolarlık ortak gaz projesi geliştirdiklerini açıkladı.”

Kimler katılmaktan vazgeçti?

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan'a yönelik protesto gösterileri yapılmıştı.
Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan'a yönelik protesto gösterileri yapılmıştı.

IMF Başkanı Christine Lagarde,

Chase CEO’su Jamie Dimon,

Blackrock CEO’su Larry Fink,

Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman,

Google Cloud’ın CEO’su Diane Greene,

Londra Borsası CEO’su David Schwimmer,

BNP Paribas Başkanı Jean Lemierre ve Societe Generale Genel Direktörü Frederic Oudea,

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim,

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi,

Ford’un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford,

AOL’nin kurucusu Steve Case,

Viacom’un CEO’su Bob Bakish

Google’ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee

The Economist dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Zanny Minton Beddoes

Los Angeles Times gazetesinin sahibi Patrick Soon-Shiong

  • New York Times, CNN, CNBC, Financial Times, Huffington Post ve Bloomberg konferanstan sponsorluğunu çeken ya da katılmayacağını açıklayan kurumlar arasında bulunuyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / WWW.HURRİYET.COM